گفتاردرمانی کودکان در منزل

نادیا 4 سالشه تو 8 ماهگی به خاطر شکاف کام عملش کردیم، نادیا زیاد حرف نمیزنه، تازه وقتی حرف میزنه کلمات غلط و غلوت میگه. مونده بودم چیکار کنم تا صحبت کردنش بهتر بشه. تا اینکه یک روز  از طریق مربی مهدش  با یه گفتار درمانگر خوب آشنا شدم. نادیا رو چند جلسه پیش اون بردم.

خداروشکر نادیا الان گفتارش نسبت به گذشته بهتر شده، عالی نشده ولی خب داریم با هم تلاش می‌کنیم که عالی بشه. به قول گفتاردرمانگر، مادرها نقش مهمی تو یادگیری بچه‌ها دارند.

 همیشه بعد از جلسات گفتاردرمانی نادیا به من چند تا تمرین یاد می‌داد که تو خونه با نادیا تمرین کنم بیشتر تمرین های گفتاردرمانی در منزل بیشتر تو حوزه آشپزی بود. چون من و نادیا عاشق آشپزی بودیم خانم گفتاردرمانگر می‌گفت:  برای همراه شدن بچه‌ها  برای انجام تمرینات گفتاردرمانی  تو خونه باید به علایق‌شون توجه کرد وگرنه بچه‌ها باهاتون راه نمیاند و اگه شما تو خونه با بچه‌هاتون تمرینات گفتار درمانی رو انجام ندید کلاس های گفتار درمانی زیاد فایده‌ی نداره.

  اگه خانواده‌ها تو مسیر توانبخشی بچه‌ها همراه متخصصین توانبخشی باشند به نتایج بهتری می‌رسیم.تو این مقاله همراه آموزش آشپزی بهتون یاد میدیم که چه تمریناتی گفتاردرمانی رو تو خونه میتونید  با بچه‌ها انجام بدید. پس همراه ما باشید.

جهت گرفتن مشاوره رایگان برای گفتار درمانی کودکان در منزل  با شماره 09054146911 تماس بگیرید.

ساده‌ترین تعریف از گفتاردرمانی کودکان

گفتار درمانی برای کودکان، روشی است که به بهبود گفتار کودک منجر می‌شود. این روش به او کمک می‌کند تا مشکلات زبانی و گفتاری خود مانند اختلالات واجی و صدا، بیان ضعیف، لکنت زبان و… را برطرف کند. گفتار درمانی به کودکان یاد می‌دهد که حجم صدای تولید شده را کنترل کنند و کلمات و صداها را به شیوه درست ادا کنند.

در گفتار درمانی به کودکان یاد داده می‌شود که کلمات مورد نظر خود را در قالب جمله بیان کنند. به طور کلی می‌توان گفت که گفتار درمانی، علم بررسی بیماری یا اختلالاتی است که روی گفتار فرد تاثیر می‌گذارد.

متخصصان درمانگر وظیفه درمان کودکانی را به عهده دارند که در درک و بیان زبان مادری دچار مشکل هستند. همچنین در افراد بزرگسال نیز گفتار درمانی برای افرادی مناسب بوده که نمی‌توانند خوب صحبت کنند و ضعف گفتاری دارند.

در واقع ضرورت استفاده از خدمات گفتار درمانی مخصوص سن خاصی نبوده و ممکن است افراد در سنین مختلف به این خدمات نیاز پیدا کنند. از یک نوزاد گرفته تا افراد مسنی که در اثر سکته قدرت تکلم خود را از دست داده‌اند، ممکن است در مقطعی لازم باشد که به متخصص درمانگر مراجعه کنند. بهترین درمانگر کسی است که بتواند با افراد در سنین متفاوت، ارتباط درست برقرار نماید.

عمده‌ترین اختلالات گفتاری، عقب ماندگی ذهنی است که خود می‌تواند پایه‌گذار بسیاری از اختلالات دیگر باشد. در بحث مشکل جسمی باید به نقیصه‌های کم شنوایی و ناشنوایی، کم بینایی یا نابینایی اشاره کرد. در سیستم شنیداری، بیان گفتار از طریق شنیدن حاصل می‌شود که چنان چه اختلالی در این قسمت به وجود آید، تأخیر در رشد زبان و گفتار، قابل مشاهده است.

مشکلات گفتاری را می‌توان در مرز بین ۱۲ تا ۲۴ ماهگی مشاهده کرد. در این سن، کودک به جای گفتار باید بتواند از علم اشاره به خوبی بهره ببرد مانند (بای بای یا بَه بَه) و در تقلید صداها مشکلی نداشته باشد مانند تقلید صدای یک حیوان، جیغ زدن و…زمانی که سن کودک از ۲ سالگی فراتر رفت، باید بتواند صداها و لغاتی را بیان کند و فقط مختص یک صدا یا لغت آن هم تکراری نباشد.

حتما بخوانید: آموزش گفتاردرمانی در خانه

در صحبت کردن، خانواده ها باید به تُن صدا و گرفتگی آن توجه داشته باشند. کودکانی که در این سن، در انجام کارهای ساده، با مشکل مواجه می شوند، جملات را به طور کامل بیان نمی‌کنند و فقط از کلمات محدود استفاده می‌نمایند و به طور کلی در فهمیدن و درک مطالب مشکل دارند،در معرض خطر قرار دارند و به منظور پیش‌گیری از مشکلات گفتاری باید توجه بیشتری به آنان نمود.در چنین شرایطی است که اگر والدین متوجه مشکلات خاصی در روند گفتاری فرزند خود شدند حتما باید از کمک تخصصی یک گفتار درمانگر بهره برده و مشاوره لازم را داشته باشند.

جهت گرفتن مشاوره رایگان برای گفتار درمانی کودکان در منزل با شماره 09054146911 تماس بگیرید.

چرا گفتاردرمانی مفید است؟

زبان، اصلی‌ترین راه برای برقراری ارتباط با دیگران است. گفتار درمانی باعث حل مشکلات ناشی از اختلالات ارتباطی و گفتاری می‌شود. استفاده کردن از خدمات گفتار درمانی نه تنها باعث بهبود بیان، زبان و درک کودک شده بلکه مشکلات بلع و غذا خوردن او را نیز حل می‌کند. در موارد بسیاری دیده شده کودکانی که با مشکل تکلم درگیر هستند، در بلع نیز ضعف دارند. درمانگرها با استفاده از تمرین های مختلفی که طراحی کرده‌اند، مشکلات تکلم، ارتباط و حتی غذا خوردن کودکان را حل می‌کنند.

خدمات گفتار درمانی برای کودک سبب شده که توانایی‌های درک و استفاده از زبان و قدرت تکلم او بسیار بهتر شود.در واقع متخصصان درمانگر بر روی دو قسمت تمرکز می‌کنند:طراحی و اجرا تمرین برای قسمت دهان، که جهت تولید صدا و ساخت کلمات و جملات به کار می‌روند.متخصصان گفتاردرمانی برای بهبود توانایی درک و بیان گفتار کودک نیز از تصاویر و علائم و سیستم‌های همچون کامپیوتر، موبایل و … بهره می‌برند.

بیشتر بخوانید: “کاردرمانی سکته مغزی و راهکارهای درمان آن

اختلالات گفتار درمانی

 • گفتار ( تکلم)، زبان، بلع، صوت و ارتباط از جمله حوزه‌های اصلی در گفتار درمانی هستند. برخی از مشکلات گفتاردرمانی به این صورت هستند:
 • مشکلات در پیدا کردن کلمات: این نوع مشکلات معمولا به علت نقص‌های خاص زبانی همچون تاخیر زبانی به وجود می‌آیند.
 • مشکلات در زمینه ارتباط اجتماعی: معمولا در چگونگی انتقال افکار و نظرات به دیگران بروز می‌کند.
 • آسیب ساختاری زبان: فرد در ساخت جمله با مشکل مواجه می‌شود. جملاتی توسط کودک ساخته می‌شود، دستور زبان درستی ندارند.
 • مشکلات در زمینه خواندن و نوشتن: این مشکلات ناشی از ارتباط حروف و صداها، ارتباط کلمات و معنی هستند.
 • مشکلات صوتی: فرد صداهای بسیار نازک و یا گوش خراشی تولید می‌کند. این صداها باعث تضعیف ارتباط اجتماعی این فرد می‌شوند.
 • مشکلات ادراکی: باعث ضعف در ارتباط برقرار کردن فرد با سایرین می‌گردد.

حتما بخوانید: بهترین روش برای “گفتار درمانی کودکان 4 ساله

گفتاردرمانی کودکان در منزل

در این مقاله، تمرینات ساده و ابتدایی از گفتار درمانی به شما آموزش داده شده است که هر یک از این تمرینات را به راحتی می‌توانید در منزل و در حین آشپزی انجام دهید. ما در ادامه می‌خواهیم با آشپزی کردن در منزل  به شما یاد بدهیم که چگونه می‌شود در حین آشپزی تمرینات گفتاردرمانی کودکان را در منزل انجام دهید. البته شما همچنین می‌توانید روش‌های “کاردرمانی در منزل برای کودکان”  را در کنار گفتاردرمانی او به صورت ساده و کاربردی انجام دهید.

فقط نکته حائز اهمیت در اینجا این است که اگر در تمریناتی که در ادامه معرفی شده است، فرزندتان دچار مشکل است و به سختی واژه های ارائه شده را بیان می‌کند مشورت با گفتار درمانگر ضروری است.ژله فقط برای خوردن نیست، گاهی وقت‌ها با آن هم می‌توان بازی کرد! و تمرینات گفتاردرمانی در منزل که گفتار درمانگر گفته رو باهاش انجام داد!!!

تمرین اول گفتاردرمانی کودکان در منزل با تهیه ژله

گفتاردرمانی کودکان با آموزش ژله

یکی از انواع ساده و بسیار خوشمزه دسر که معمولا همه ما عاشق آن هستیم، ژله است که میتونیم برای انجام گفتاردرمانی کودکان در منزل ازش استفاده کنیم. شما می‌توانید برای درست کردن ژله، به سادگی از یک پودر ژله آماده استفاده کنید، یا اگر دوست داشته باشید، می‌توانید به جای استفاده از پودر آماده، خودتان در خانه یک ژله سالم و خوش طعم درست کنید و گفتاردرمانی بچه‌ها رو باهاش انجام دهید لطفا حین سپردن مسئولیت به  بچه ها به علایق  و توانایی بچه‌ها توجه کنید..

 ژلاتین به خودی خود فواید زیادی برای بدن ما دارد، اما اگر دوست دارید ژله شما سالم‌تر و طعم آن هم بهتر شود، می‌توانید در آن از میوه‌های تازه نیز استفاده کنید. همانطور که در ابتدا هم گفتیم ما می‌خواهیم گفتاردرمانی کودکان را با آشپزی کردن توی خونه انجام بدیم. پس با ما همراه باشید تا یاد بگیریم چگونه میشه گفتاردرمانی کودکانمان رو با آشپزی انجام بدیم.

لوازم مورد نیاز برای درست کردن ژله 

یقینا همه شما مادر و پدرها مواد لازم و طرز تهیه کردن آن را بلد هستید. اما هدف ما چگونگی انجام گفتاردرمانی کودکان در منزل با این تمرینات ساده است.

 • یک عدد کاسه برای مخلوط کردن مواد اولیه ژله
 • یک قالب ژله یا چند عدد ظرف کوچک برای سرو کردن ژله به شکل جداگانه برای افراد
 • یک عدد قابلمه

مواد اولیه لازم 

طرز تهیه ژله با پودر آماده

 • ۸۵ گرم پودر ژله
 • ۱ فنجان (یعنی معادل ۲۴۰ میلی لیتر) آب داغ
 • ۱ فنجان (یعنی معادل ۲۴۰ میلی لیتر) آب سرد
 • ۱ تا ۲ فنجان (یعنی معادل ۱۱ تا ۲۰۰ گرم) میوه تازه (اختیاری) 

طرز تهیه ژله با پودر آماده

مادر و پدرهای عزیز لطفا حین درست کردن ژله با  کودکان صبور باشید و بگذارید آن‌ها حین کاردرمانی لذت ببرند. کمی با بچه‌ها بازی کنید و موقعیت‌های را  به وجود بیاورید که به کودکان خوش بگذرد.  اینجوری راحتر می‌توانید گفتاردرمانی کودکان را تو خونه انجام بدید.

 برای تهیه  ژله در ابتدا یک فنجان (یعنی معادل ۲۴۰ میلی لیتر) آب داغ را با یک بسته پودر ژله در یک کاسه بزرگ با هم مخلوط کنید. به مدت ۲ الی ۳ دقیقه این مواد را خوب با هم مخلوط کنید تا زمانی که هیچ اثری از پودر ژله در ترکیب حاصل دیده نشود. اگر قصد دارید که مقدار بیشتری پودر ژله (مثلا ۱۷۰ گرم) استفاده کنید، باید مقدار ۱ فنجان آب داغ را به دو فنجان (یعنی معادل ۴۷۵ میلی لیتر) تغییر بدهید.

درست کردن ژله برای افزایش مهارت کودک

آب سرد را به این ترکیب اضافه کنید

اگر زیاد وقت ندارید و می‌خواهید که ژله خیلی زودتر آماده بشود، می‌توانید به اندازه ۱ فنجان قطعه یخ داخل یک لیوان بریزید تا آب بشود و از آن در ژله خود استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که مایه ژله خیلی زود شروع می‌کند به گرفتن. به همین دلیل باید خیلی سریع عمل کنید. اگر قصد دارید که مقدار بیشتری پودر ژله (مثلا ۱۷۰ گرم) استفاده کنید، باید مقدار ۱ فنجان آب سرد را به دو فنجان تغییر بدهید.

مایع ژله را داخل قالب ژله بریزید

اگر قصد دارید که به مایع ژله خود کمی میوه تازه اضافه کنید، حتما پس از اضافه کردن این ترکیب را خوب هم بزنید تا تکه‌های میوه به شکل یکدست در مایه ژله پخش شود. برای درست کردن ژله نیز می‌توانید از یک قابلمه، یک کاسه، یا یک قالب ژله ساده یا فانتزی استفاده کنید. علاوه بر این، شما می‌توانید بر طبق فصلی که در آن قرار دارید و همچنین سلیقه شخصی خودتان، در ژله خود از هر میوه‌ای که دوست دارید استفاده کنید؛ به عنوان مثال، توت فرنگی، موز، آلبالو، پرتقال، و غیره.

اگر قصد دارید که ژله خود را داخل یک قابلمه درست کنید، بهتر است که سایز این قابلمه مناسب باشد. به خصوص اگر قصد دارید که بعد از آماده شدن ژله، آن را به شکل‌های جالب و متنوع برش بدهید.اگر قصد دارید که ژله خود را داخل یک قالب مخصوص ژله درست کنید و تکه‌های میوه تازه هم در آن بریزید، باید در ابتدا حدود ۱٫۵ سانتی‌متر از کف قالب را از مایه ژله پر کنید، و سپس میوه‌های مورد نظر خود را داخل قالب ژله بریزید.

بعد مقدار باقی مانده مایه ژله را داخل قالب بریزید و آن را پر کنید. فقط یادتان باشد که در این مرحله به هیچ وجه ژله و میوه را با هم هم نزنید؛ چون اگر این کار را انجام بدهید، ظاهر روی ژله شما یکدست و زیبا نخواهد بود. برای اینکه کار شکل بهتری به خودش بگیرد شما میتونید به جای استفاده کردن از ظرف های آشپزخانه منزل خودتون از اسباب بازی های کودک استفاده کنید. فقط قبلش حتما وسایل اسباب بازی رو تمیز بشوید. تو این مرحله  میتونید از اسباب بازی بچه ها استفاده کنید البته قبلش حتما اسباب بازی ها رو بشورید.

گفتاردرمانی کودک در منزل، گفتاردرمانی؛ آموزش گفتاردرمانی

قالب ژله را داخل یخچال قرار دهید 

بسته به اینکه دمای داخل یخچال شما چقدر خنک است و چه مقدار ژله درست کرده باشید، این فرایند می‌تواند بین ۲ الی ۳ ساعت، یا حتی یک شب کامل به طول بیانجامد. برای اینکه متوجه بشوید ژله خودش را به طور کامل گرفته است یا نه، می‌توانید به آرامی نوک انگشت خود را روی آن بزنید. اگر ژله به دست شما چسبید، به این معناست که هنوز کامل خودش را نگرفته است. اما اگر به دستتان نچسبید، یعنی آماده شده است و می‌توانید به سراغ مرحله بعدی بروید.( می‌توانید تمام این کارها رو از فرزندتان بخواهید انجام دهد تا نسبت به مسائل درک بهتری داشته باشد.)

ژله را از داخل قالب آن بیرون بیاورید

زمانی که قالب ژله را از داخل یخچال بیرون آوردید، باید آن را به طور کامل، یعنی تا لبه، داخل آب گرم قرار دهید. ۱۰ ثانیه صبر کنید و سپس قالب ژله را روی یک بشقاب قرار داده و آن را برگردانید تا ژله از قالب خود خارج شود. اگر متوجه شدید که ژله به راحتی از قالب خود بیرون نمی‌آید، می‌توانید برای مدت ۱۰ ثانیه دیگر مرحله قبلی را تکرار کنید.اگر ژله را از ابتدا داخل ظرف‌هایی درست کرده باشید که قصد دارید دسر را داخل آن‌ها سرو کنید، دیگر احتیاجی به انجام دادن این مراحل ندارید.

اگر ژله را داخل قابلمه درست کرده باشید، در این مرحله می‌توانید آن را به هر شکلی که دوست دارید تکه تکه کنید. به عنوان مثال، به شکل مکعب‌های کوچک و یا هر شکل جالب و زیبای دیگری که خودتان و فرزندتان دوست دارید. اگر متوجه شدید که نمی‌توانید به راحتی تکه‌های ژله را جدا کنید، می‌توانید برای مدت ۱۰ ثانیه ته قالب ژله را داخل آب گرم قرار دهید.اگر ژله را داخل یک کاسه بزرگ درست کرده باشید، می‌توانید با استفاده از قاشق مخصوص بستنی، آن را به شکل دایره‌های کوچک جدا کنید و آن‌ها را داخل هر ظرفی که خودتان دوست دارید بریزید و سرو کنید.

آموزش ژله

مرحله آخر طرز تهیه ژله

شما می‌توانید ژله خود را به همین شکل ساده‌‌ای که هست سرو کنید، یا اگر دوست داشته باشید، می‌توانید روی آن را با کمی خامه قنادی و تکه‌های میوه تزئین کنید.نوش جان!

کاردرمانی و گفتاردرمانی کودکان در منزل

 

 ویژگی بازی برای گفتاردرمانی:

برای بچه‌هایی که خیلی اهل «کثیف‌کاری» و با دست خوردن غذا نیستند، وجود اسباب‌بازی انگیزه‌ ایجاد می‌کند که کمی با دستانشان کار عملی انجام بدهند. همچنین حس سرما و چسبندگی ژله و هیجان درآوردن اسباب‌بازی‌ها لحظات شادی را برای بچه‌ها فراهم می‌کند. اما نکته مهمی که احتمالا شما منتظرش بودید این خواهد بود که گفتاردرمانی کودک در منزل چگونه صورت گرفته است؟ اجازه دهید تا به شکل یک چک لیست توضیح دهیم.

 گفتاردرمانی کودک در حین تهیه ژله: 

 • افزایش درک دستوری مثل: پودر رو بریز داخل ظرف .
 • درک دستوری جملات دو قسمتی مثل: پودر بریز و ظرف رو بشور
 • تقویت حافظه بینایی مثل: چیا ریختی داخل ظرف؟
 • تقویت حافظه شنوایی مثل: آخرین کلمه‌ای که شنیدی چی بود؟
 • تقویت ادراک بینایی و شنوایی
 • آشنایی با مفاهیم مثل: داغ ، سرد، گرما، زیاد، کم، کثیف، تمیز (وقتی ژله آماده شد می‌توانید از اسباب بازی حیوانات استفاده کنید، حیوانات را داخل ژله فرو ببرد و پنهان کند و با کمک حس لامسه واژگان کثیف و تمیز را بشناسد.)
 • آشنایی و افزایش دایره واژگان بیانی و درکی مثل: همزن، بشقاب، شکر، پودر، دستمال،
 • آموزش حالت‌ها مثل: شل، سفت، لرزان، چسبناک
 • آشنایی و افزایش دایره افعال امری و گذشته مثل: بریز، هم بزن، ریختم، فشار بده (بعد از آماده شدن  ژله می توانید از او بخواهید فشار دهد این کار باعث تحریک حسی نیز می‌شود)
 • آموزش توالی مثل: اول، وسط، آخر
 • آموزش رنگ‌ها و آموزش مزه‌ها
 • آشنایی با ویژگی میوه‌ها
 • آشنایی با انواع احساسات مثل: ژله درست کردیم خوشحالیم، مامان خوشحال شد  

تمرین دوم برای گفتاردرمانی کودک در منزل

مادر و پدرهای عزیز حین آشپزی با بچه‌ها لطفا  مراحل آشپزی را به صورت گام به گام برای آن‌ها تعریف کنید تا  بهتر بتونید به بچه‌ها آموزش بدید. هدف ما از گفتن و تهیه این غذاها دادن دستور پخت به شما نیست. بلکه ما و شما و کاردرمانگران و گفتاردرمانگرها هدف بزرگتری داریم و آن بهبود گفتار کودک است. 

از آنجایی که بیشتر اقدامات آشپزی ما به صورت خودکار انجام می‌دهیم فراموش می‌کنیم که دلیل ما از این آشپزی در منزل  آموزش است. و از این امر غافل می‌شویم که فهمیدن  این موضوعات چقدر به یادگیری  بچه‌ها کمک می‌کند. پس برای انجام بهتر گفتاردرمانی کودکان در منزل در ابتدا تمام گام‌های آشپزی  را برای خودمون از قبل مشخص کرده باشیم تا با حوصله  و متناسب با توانایی بچه‌ها کارها رو جلو ببریم.

مواد لازم برای پخت کوکو سیب زمینی:

 • سیب زمینی : ۵ عدد
 • تخم مرغ : ۳ عدد
 • پیاز : ۱ عدد
 • فلفل سیاه : به میزان لازم
 • نمک : به میزان لازم
 • زردچوبه : به میزان لازم

مراحل پخت:

در ابتدا سیب زمینی ها را تمیز می شوییم سپس در قابلمه‌ای به همراه مقداری آب قرار می‌دهیم تا آبپز شوند.

در مرحله دوم: پس از اینکه سیب زمینی‌ها پخت، پوست‌شان را می‌گیریم و با رنده متوسط رنده می‌کنیم. البته می‌توانیم برای سرعت بیشتر سیب زمینی‌ها را با گوشتکوب له کنیم.(برای گرفتن نتیجه بهتر اجازه دهید تا جایی که به کودک آسیب نرسد تمامی مراحل را فرزند شما انجام دهد.)

در مرحله سوم و چهارم  پیاز را به صورت جداگانه رنده می‌کنیم و آبش را می‌گیریم (در حین انجام کار دلیل تمامی اقدامات را برای کودک توضیح دهید.) سپس یک کاسه بزرگ برای تهیه مایه کوکو بر می‌داریم و سیب زمینی‌ها را به همراه پیاز رنده شده آب گرفته داخلش می‌ریزیم.

در مرحله پنجم و ششم نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم اضافه می‌کنیم. سپس تخم مرغ‌ها را  در کاسه‌ای جداگانه هم می‌زنیم و به مایه کوکو اضافه می‌کنیم و مواد کوکو را خوب مخلوط می‌کنیم تا کاملا یکدست و صاف شود.

 مرحله هفتم و هشتم برای سرخ کردن کوکوها یک تابه روی حرارت قرار می‌دهیم و مقداری روغن مایع داخلش می‌ریزیم و صبر می‌کنیم تا روغن کاملا داغ شود. و برای کودک به صورت شمرده و به آرامی توضیح میدهیم که چرا تا داغ شدن روغن منتظر می‌مانیم.

در مرحله نهم و دهم مقداری از مایه کوکو بر می‌داریم و با دست به صورت دایره حالتش می دهیم و در آخر کمی صافش می‌کنیم تا کاملا مغز پخت شود.از کودک بخواهید این کار را انجام دهد اینجوری نه تنها با مفهوم اشکال هندسی آشنا میشود بلکه به این باور میرسد که او توانایی انجام هر کاری را دارد. پس می‌تواند با انجام این تمرین‌ها گفتار خود را هم بهبود ببخشد. در نهایت کوکوها  را در تابه می‌گذاریم تا قسمت زیرینش هم سرخ شود.

البته می توان کوکو را به صورت قالبی هم در تابه ریخت و مانند کوکو سبزی یک تکه سرخش کنیم که برای کوکو سیب زمینی روشی که ارائه کردیم مرسوم تر است.و در پایان کوکوها را در دیس یا بشقاب مورد نظر می‌کشیم و به همراه گوجه فرنگی، پیاز سفید ، خیارشور و سرو می‌کنیم.

آموزش پخت غذا به همراه گفتاردرمانی با کودکان در خانه

گفتاردرمانی کودکان  در منزل درحین تهیه کوکو: 

 • افزایش درک دستوری مثل: مواد رو بریز داخل ظرف .
 • درک دستوری جملات دو قسمتی مثل: مواد بریز و ظرف رو بشور
 • تقویت حافظه بینایی مثل: چیا ریختی داخل ظرف؟
 • تقویت حافظه شنوایی مثل: آخرین کلمه‌ای که شنیدی چی بود؟
 • تقویت ادراک بینایی و شنوایی
 • آشنایی با مفاهیم مثل: داغ ، سرد ، گرما، زیاد، کم، کثیف، تمیز
 • آشنایی و افزایش دایره واژگان بیانی و درکی مثل: همزن، بشقاب، دستمال،
 • آموزش حالت‌ها مثل: شل، سفت،  چسبناک
 • آشنایی و افزایش دایره افعال امری و گذشته مثل: بریز، هم بزن، ریختم، فشاربده
 • آموزش توالی مثل : اول ، وسط، آخر
 • آموزش رنگ‌ها و آموزش مزه‌ها

سخن آخر ما به شما..

 مادر و پدرهای عزیز؛ متخصصین حوزه توانبخشی به تنهایی نمی‌توانند به بچه‌های با نیازهای ویژه کمک کنند. آنها برای گرفتن نتیجه بهتر نیازمند همراهی و کمک شما هستند. سایت خانواده توانمند هم در این مقاله و هم در سایر مقاله‌ها سعی دارد تا مفاهیم کاربردی و آموزشی را برای آموزش شما جمع آوری کند و در اختیارتان بگذارد. بنابراین اگر در خصوص انتخاب گفتاردرمانگر و کاردرمانگر و .. نیازمند مشاوره و راهنمایی هستید تنها کاری که باید انجام دهید تماس گرفتن با تیم توانمند است.

 خانواده‌ها زمانی می توانند به کودکان خود کمک کنند که توسط متخصصین حوزه گفتار درمانی به خوبی آموزش دیده باشند، حتما در انتخاب متخصص برای کودکان دلبندتان به این نکته توجه کنید که چقدر متخصص گفتاردرمانی یا کاردرمانی برای آموزش شما وقت می‌گذارد. عدم حضور شما در مسیر توانبخشی کودک و عدم  دقت در انتخاب یک متخصص خوب برای کمک و بهبود شرایط گفتاری  فرزندتان شاید بزرگترین اشتباه باشد.

خانواده توانمند به خانواده‌های کودکان با نیازهای ویژه چه کمکی می‌کند؟

ما در خانواده توانمند تلاش می‌کنیم تا کودکان با نیازهای ویژه به همراه خانواده‌شان از کلیه خدمات آموزشی، درمانی، مهارتی و محصولات (لوازم توانبخشی، اسباب‌بازی، کتاب، صنایع دستی و…) متناسب با نیازهای خود بدون هرگونه محدودیت  زمانی و مکانی از خدمات گفته شده بهره‌مند شوند.

جهت استفاده یا مشاوره گرفتن از خدمات خانواده توانمند باید چکار کنیم؟

۱. در قسمت ورود /ثبت‌نام خدمات گیرنده ثبت‌نام کنید.

۲.خدمات یا محصول مورد نظر خود را جست‌وجو و یا در صورت تمایل رزو کنید.

۳. از طریق شماره تلفن ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ مشاوره و آگاهی لازم را دریافت کنید.

چگونه می‌توان محصولات و خدمات خود را در  سایت خانواده  توانمند معرفی کنیم؟

جهت ثبت خدمات و محصولات خود در سایت‌؛ شما عزیزان می‌توانید فرم همکاری را پر کنید تا تیم خانواده توانمند در اسرع وقت جهت هماهنگی لازم با شما تماس بگیرند.