تمام شب تو اینترنت دنبال این بودم که بفهمم کاردرمانی انگشتان دست یعنی چی؟ و فرقش با فیزیوتراپی چیه؟ چه کسانی کاردرمانی انگشتان دست انجام میدن؟ “کاردرمانی” انگشتان دست برای چه افرادی مناسبه؟ “وسایل کاردرمانی جسمی چی‌ها هستند؟ ما تو خونه میتونیم تمرینات کاردرمانی انگشتان دست انجام بدیم تا کیان زودتر خوب بشه؟ کاردرمانی انگشتان دست چه کمکی میکنه؟ سلام من خاله کیان هستم. از من خواستن تا در مورد کاردرمانی کیان برای شما بنویسم. پس میگم:

کیان خواهر زاده‌ام وقتی به دنیا اومد 6 انگشتی بود. روز اول تولد کیان؛ خواهرم متوجه تعداد انگشتانش نشده بود. وقتی می‌خواستیم از بیمارستان ترخیصش کنیم مامانم بهش گفت. اون لحظه که مامانم بهش گفت یادمه! خواهرم برای اینکه کسی از هم اتاقی‌هایش متوجه نشه پتو کیان رو کنار زد  و بعد همینجوری دست کیان رو گرفته بود و فقط بهش نگاه میکرد.

مامانم بهش میگفت: مامان جان بلند گریه کن! نریز تو خودت. تازه این مشکل بزرگی که نیست وقتی کیان یکسال و نیمش بشه میتونیم عملش کنیم. آخه دیروز وقتی تو خواب بودی، اون رو پیش دکتر بردم گفت عمل ساده‌ای است؛ نگران نباشید. خواهرم بعد از چند دقیقه سکوت. گفت: نمیخوام کسی متوجه مشکل کیان بشه.! همین.

بالاخره  وقتی کیان یک سال و نیمش شد انگشتش رو عمل کردیم. خداروشکر عملش راحت بود ولی پوست ما کنده شد بعد از عمل. ما کیان رو به زور نگه می‌داشتیم که به انگشتش دست نزنه، کیان چهار دست و پا راه نرفت بلکه  دستش میذاشت رو زمین خودش می‌کشید  این کار ما رو خیلی سخت کرده بود. همه‌ی خانواده یه لحظه‌ هم چشم از کیان بر نمی‌داشتیم که مبادا به انگشتش آسیبی بزنه. 

دکتر کیان بهمون گفت: بعد از عمل باید کیان رو پیش کاردرمانگر دست ببریم تا کاردرمانی انگشت کیان رو انجام بده  تا بتونه بهتر از  انگشت دستش استفاده کنه. من و خواهرم فکر کردیم منظورش همون فیزیوتراپی است. به دکتر گفتیم منظورتون فیزیوتراپی است؟ دکتر گفت: نه کاردرمانی انگشتان دست  متفاوت از فیزیوتراپی،می‌تونید آدرس یه کاردرمانگر خوب رو از منشی مطب بگیرید. 

جهت گرفتن مشاوره رایگان برای خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی با شماره 09054146911 تماس بگیرید.

در نهایت بعد از گشتن تو اینترنت، به یه سری اطلاعات رسیدم. که قراره تو این مقاله با شما به اشتراک بزارم تا اگه شما هم به مشکل کاردرمانی دست برخوردید. برای کاهش استرس خودتون سَری به این مقاله بزنید. و بدون هیچ دردسری این محتوا خوب و عالی را بخونید. پس اگر تا انتها این نوشته همراه ما بودید خوشحال میشویم که اون را برای افراد دغدغه‌مند این حوزه بفرستید. 

کاردرمانی انگشتان دست و مچ دست برای کودکان و بزرگسالان

بیشتر در مورد کاردرمانی دست بدانیم!

دست عضو بسیار مهمی از بدن ما را تشکیل می‌دهد و به ما این توانایی را می‌دهد تا از عهده مهارت‌های پیچیده  زندگی روزمره خودمان برآیم. در برخی موارد توانایی دست به دلایل مختلف کم می‌شود و یا از بین می‌رود، این موارد می‌تواند به دلیل آسیب به تاندون‌های دست، مفاصل، عضلات و یا استخوان‌ها باشد. اینجا است که موضوع مهم کاردرمانی دست مشخص می‌شود.

کاردرمانی تخصصی دست یکی از علوم پزشکی است که روی درمان، قدرت و دامنه حرکتی در اندام فوقانی فرد تمرکز دارد،کاردرمانی دست شامل درمان مشکلات و اختلالات بازو، دست، مچ دست، شانه، آرنج، ساعد و انگشتان می‌باشد. بیمارانی که تحت پوشش کاردرمانی دست قرار می‌گیرند معمولاً دچار مشکلات مزمن در دست هستند که نیاز به کمک و توانبخشی دست دارند.

متخصصین کاردرمانی و توانبخشی دست در ابتدا تکنیک‌های پیشگیری از بروز مشکلات دست را در بیمارانشان ارائه می‌دهند، توانبخشی بعد از عمل و درمان‌های غیر جراحی نیز از مهم‌ترین طیف‌های کاری کاردرمانی دست می‌باشد. در صورتی که هدفتان بازیابی عملکرد بهبود فعالیت در بخش اندام فوقانی است. کاردرمانی دست برای شما مناسب خواهد بود.

حتما بخوانید: بازی درمانی شناختی رفتاری

فرق کاردرمانگر دست با فیزیوتراپیست 

برخلاف فیزیوتراپی که تمرکز درمان بر روی مچ پا زانو، ستون فقرات،گردن و شانه‌ها می‌باشد کاردرمانی دست به طور خاص بر روی شانه و دست و هر عضله‌ی که در این اندام وجود دارد تمرکز دارد.

کاردرمانی انگشتان دست برای چه افرادی است؟

 • عوارض پس از جراحی
 • صدمات اعصاب
 • صدمات پس از سوختگی
 • سندروم‌های مختلف
 • شکستگی‌ها
 • صدمات مفاصل انگشتان
 • آرتریت دست

وسایل کاردرمانی انگشتان دست

خمیر پاتی

خمیر پوتی یا خمیر درمانی با رنگ‌های مختلف که هر کدام دارای مقاومت و سفتی مختلفی هستند به منظور تقویت انگشتان دست، دامنه حرکتی انگشتان دست، قدرت گرفتن و بهبود رها کردن دست، دست ورزی و مهارت‌های ریز دست کاربرد بسیار زیادی دارد.

خمیرپاتی برای کاردرمانی انگشتان دست

حتما بخوانید: کاردرمانی سکته مغزی

اگزربورد

اگزربورد وسیله چوبی با تکه‌های چوبی متشکل از شکل‌های مختلف جهت انواع گرفتن همراه با مقاومت، مخصوص گرفتن‌های ریز دست می‌باشد . گرفتن کروی، گرفتن استوانه‌ای، گرفتن دیسکی شکل، گرفتن کلید، گرفتن سه انگشتی و گرفتن دو انگشتی مهم‌ترین حرکاتی هستند که بوسیله اگزربورد می‌توان تقویت نمود.

اگزربورد کاردرمانی انگشتان دست

فپس

این وسیله از جنس چوب یا فلز می‌تواند درست شده باشد. این وسیله بیشتر برای تقویت حرکات مچ دست طراحی شده است. هر چند یک نوع از گرفتن دست که گرفتن استوانه‌ای گفته می‌شود نیز در این حرکت تقویت می‌گردد ولی بیشترین کاربرد این وسیله در کاردرمانی دست خم کردن مچ، باز کردن مچ، چرخش رو به داخل و چرخش رو به خارج مچ دست است. هم در اختلالات ارتوپدی و هم در اختلالات مغز و اعصاب این وسیله کمک زیادی به بیماران در بهبود حرکات مچ دست می‌نماید.

فپس یک وسیله است برای کاردرمانی انگشتان دست

دیجی فلکس

این وسیله متشکل از مواد پلاستیکی و فنرهای مقاومتی بسیار کوچک جهت تقویت عضلات انگشت و و بهبود دامنه حرکتی مفاصل انگشت می‌باشد. معمولا بعد از شکستگی انگشتان دست، پارگی تاندون‌های دست، پیوند دست قطع شده، انتقال تاندون یا تاندون ترانسفر و دیگر اختلالات نظیر سندرم تونل کارپ این وسیله کاربرد زیادی دارد.

کاردرمانی انگشتان دست

واکینگ شولدر

وسیله‌ای چوبی که بر روی دیوار نصب شده و عمدتا جهت تقویت عضلات شانه استفاده می‌شود .مهم‌ترین حرکت در کاردرمانی دست با این وسیله تقویت بالابردن در عضلات شانه است. هرچند بسته به شرایط بیمار و خلاقیت کاردرمانگر دست حرکات دیگر دست را نیز می‌توان با این وسیله تقویت نمود .

واکینگ شولدر برای کاردرمانی انگشتان دست

وند

وند  یا چوب مخصوص کاردرمانی، وسیله‌ای پر کاربرد در کاردرمانی دست بیماران می‌باشد. از این وسیله برای کاردرمانی دست بیماران سکته مغزی، کاردرمانی دست بیماران ام اس، کاردرمانی دست بیماران پارکینسون، کاردرمانی دست بیماران ضربه مغزی و کاردرمانی مچ دست بسیار استفاده می‌شود. به جزء استفاده در قسمت کاردرمانی دست از این وسیله در قسمت کاردرمانی تنه هم استفاده می‌شود.

حتما بخوانید: بازی های گفتار درمانی برای کودکان

یو پی اس

وسیله چوبی و کروی شکل که جهت تقویت حرکت چرخش رو به خارج و چرخش رو به داخل ساعد در بیماران استفاده می‌شود. این وسیله با توجه به شکل و ساختار خاص خود بیشتر برای بیمارانی کاربرد دارد که حرکت چرخش رو به داخل و رو به خارج ساعد در آنها ضعیف است و به نوعی با این وسیله حرکت کمکی فعال انجام می‌دهند.

یو پی اس

پگ بورد

وسیله‌ای چوبی با قطعات ریز فلزی، جهت بهبود حرکات ریز دست، گرفتن‌های ریز دست مثل گرفتن دو انگشتی و گرفتن سه انگشتی، دست ورزی و مهارت‌های ریز دست از آن استفاده می‌گردد. از این وسیله می‌توان هم در کاردرمانی دست بیماران ارتوپدی و هم در کاردرمانی دست بیماران مغز و اعصاب استفاده نمود. این وسیله بیشتر جهت بهبود حرکات ریز و سرعت حرکات ریز کاربرد دارد و نمی‌توان از آن برای تقویت عضلات به صورت مقاومتی استفاده نمود.

پگ بورد

دستکش روباتیک

با افزایش تکنولوژی، وسایل کاردرمانی دست نیز به روز شده و به صورت دیجیتالی به روش‌های بیوفیدبک و واقعیت مجازی در بهبود حرکت دست نقش آفرینی می‌کنند.از دستکش روباتیک می‌توان برای بهبود حرکات مچ دست و انگشتان دست استفاده نمود. مهارت ریز انگشتان دست نیز با این وسیله تقویت می‌گردد.

از دیگر وسایل کاردرمانی دست که به صورت دیجیتالی منجر به بهبود حرکات دست می‌شوند می‌توان به رباط‌های دیجیتال، ای ام جی بیوفیدبک و اشاره نمود که در ادامه توضیحات مفصل‌تری در مورد این وسایل داده  شده است.

کاردرمانی انگشتان دست

توییست بار

این وسیله کاردرمانی دست یک وسیله ارتجاعی بوده و برای حرکات ساعد، مچ و انگشتان دست بسیار مفید است. از این وسیله در مراحل انتهایی درمان زمانی که بیشتر به تقویت عضلات بصورت مقاومتی نیاز داریم استفاده می‌شود . این وسیله در کاردرمانی دست بیماران ارتوپدی بیشتر کاربرد دارد و انجام تمرین با این وسیله برای بیماران مغز و اعصاب کمی دشوارتر است.

بیشتر بخوانید: بازی درمانی برای کودکان خجالتی

هند اسکیت

هند اسکیت وسیله‌ای جهت بهبود حرکت خم و باز شدن آرنج و حرکت بالا آمدن شانه و پایین آوردن شانه به صورت فعال کمکی است. از این وسیله در بیماری شانه منجمد، سکته مغزی، ضربه مغزی، ضایعه نخاعی، و دیگر بیماری‌های مغز و اعصاب استفاده می‌شود.

کاردرمانی برای انگشتان دست

 

سندینگ

وسیله‌ای از جنس چوب  که بیشتر برای باز کردن کمکی آرنج در بیماری‌های مغز و اعصاب استفاده می‌شود. همچنین حرکت خم کردن مقاومتی آرنج را نیز می‌توان با این وسیله تقویت نمود.

تمرینات کاردرمانی انگشتان دست در منزل

تمرین اول : دست‌ها را مشت کنید

 • باز و بسته کردن دست ها  موجب تقویت دست و انگشتان می‌شود.
 • همچنین باعث افزایش دامنه حرکت شده و موجب تسکین درد شود.
 • کشش را تا زمانی که احساس سفتی کنید ادامه دهید. البته نباید احساس درد کنید.

دستورالعمل تمرین کاردرمانی:

 • دست‌تان را  به آرامی مشت کنید و انگشت شست را  میان انگشتان خود بپیچید.
 • ۳۰ تا ۶۰ ثانیه نگه دارید. انگشتان دست خود را باز کرده و پهن کنید.
 • حداقل چهار بار با هر دو دست تکرار کنید.

تمرین دوم: کشش انگشت

 • کشیدن انگشت‌ها  باعث  تسکین درد و بهبود دامنه حرکت در دست‌ها می‌شود.
 • کف دست خود را روی یک میز یا سطح صاف قرار دهید.
 • انگشتان خود را بدون فشار به مفاصل به آرامی صاف کنید.

دستورالعمل تمرین کشش انگشت دست

 • ۳۰ تا ۶۰ ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید.
 • برای هر دست حداقل چهار بار تکرار کنید.

تمرین سوم: کشیدن انگشت شست

 • تقویت ماهیچه‌های شست می‌تواند در گرفتن و بلند کردن چیزهای سنگین مانند قوطی و بطری کمک کند.
 • دست خود را صاف روی یک میز قرار دهید. یک کش لاستیکی را دور دست خود بپیچید.
 • انگشت شست خود را به آرامی از انگشتان خود دور کنید تا جایی که می‌توانید.

دستورالعمل تمرین کشیدن انگشت دست:

 • ۳۰ تا ۶۰ ثانیه نگه دارید و رها کنید.
 • ۱۰ تا ۱۵ بار با هر دو دست تکرار کنید. می‌توانید هفته‌ای دو یا سه بار این تمرین را انجام دهید.
 • اما بین جلسات ۴۸ ساعت استراحت دهید.

تمرین چهارم:کشش پنجه

 • این کشش به بهبود دامنه حرکت در انگشتان شما کمک می‌کند.
 • دست خود را جلوی خود بکشید، کف دست رو به روی خود قرار دهید.

دستورالعمل تمرین کشش پنجه

 • نوک انگشتان خود را به سمت پایین خم کنید تا پایه هر مفصل انگشت را لمس کنید.
 • دست باید شبیه پنجه به نظر برسد.
 • ۳۰ تا ۶۰ ثانیه نگه دارید و رها کنید. حداقل چهار بار از هر دست تکرار کنید.

 تمرین پنجم: خم کردن  انگشت شست

 • این تمرین به افزایش دامنه حرکت در شست کمک می‌کند.

دستورالعمل تمرین خم کردن انگشت شست

 • انگشت شست را تا جایی که می توانید از سایر  انگشت ها دور کنید.
 • سپس انگشت شست خود را در کف دست خم کنید تا پایه انگشت کوچک شما لمس شود.
 • ۳۰ تا ۶۰ ثانیه نگه دارید.
 • با هر دو انگشت شست حداقل چهار بار تکرار کنید.

 

کاردرمانی انگشتان دست برای کودکان چه فوایدی دارد؟

یکی از فعالیت‌های که کاردرمانگرها با توجه به نیازهای کودکان انجام می‌دهند، کار کردن روی مهارت‌های ظریف مثل گرفتن، رها کردن وهمچنین کار بر روی مهارت‌های نوشتاری بچه‌ها است.

کاردرمانی انگشتان دست چه کمکی به افراد می‌کند؟

 • کاردرمانگران برای بهبودی و بدست آوردن عملکرد نرمال در زندگی روزمره به بیماران کمک می‌کنند. 
 • این درمانگران برای درمان انواع مختلف اختلالات اندام فوقانی از آسیب‌های ساده انگشتان تا آسیب‌های شدید از مداخلات غیر جراحی، مراقبت‌های پیشگیرانه و توانبخشی پس از جراحی استفاده می‌کنند. 
 • بیماران با بیماری‌های مزمن مثل آرتریت، یا مشکلات مغز و اعصاب مثل سکته مغزی و فلج مغزی می‌توانند از این درمانگران کمک بگیرند.
 •  و همچنین از طریق دریافت آموزش‌های لازم  و استفاده از وسایل کمکی مثل ارتزها که برای آنها تجویز می‌شود. 
 • کاردرمانگران از تکنیک‌ها و ابزارهای گوناگونی استفاده می‌کنند مثل برنامه‌ها و تمرینات ورزشی، تجویز وسایل کمکی مثل ارتزها و مدیریت درد و تورم و مراقبت از زخم و اسکار. 
 • یک کاردرمانگر میتواند در نقش مشاور  هم باشد  و افراد را در زمینه عادات کاری سالم آموزش دهد.

 حرف آخر

برای ما اون دوران خیلی سخت بود ولی همه تلاشمون می‌کردیم  که کیان آینده خوبی و بدون محدودیت داشته باشه! ما همه‌ی سختی‌ها رو تحمل کردیم چون دوست داشتیم کیان وقتی بزرگ بشه مثل همه بچه‌ها بتونه قاشق تو دهنش بذاره، نقاشی بکشه و قلم به دست بگیره و…. همه‌ی کاراشو خودش انجام بده. برای همین اون روزها رو تحمل کردیم و با امید سپری کردیم  و حالا نتیجه شو داریم می‌بینیم. پس اگر دکتر یا متخصص به شما گفت که باید کاردرمانی برید نگران نباشید و با آرامش و تحقیق یک کاردرمانگر خوب پیدا کنید و هر فردی که نیازمند کاردرمانی است را پیش کاردرمانگر ببرید.

 

خانواده توانمند به خانواده‌های کودکان با نیازهای ویژه چه کمکی می‌کند؟

ما در خانواده توانمند تلاش می‌کنیم تا کودکان با نیازهای ویژه به همراه خانواده‌شان از کلیه خدمات آموزشی، درمانی، مهارتی و محصولات (لوازم توانبخشی، اسباب‌بازی، کتاب، صنایع دستی و…) متناسب با نیازهای خود بدون هرگونه محدودیت  زمانی و مکانی از خدمات گفته شده بهره‌مند شوند.

جهت استفاده یا مشاوره گرفتن از خدمات خانواده توانمند باید چکار کنیم؟

۱. در قسمت ورود /ثبت‌نام خدمات گیرنده ثبت‌نام کنید.

۲.خدمات یا محصول مورد نظر خود را جست‌وجو و یا در صورت تمایل رزو کنید.

۳. از طریق شماره تلفن ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ مشاوره و آگاهی لازم را دریافت کنید.

 چگونه می‌توان محصولات و خدمات خود را در  سایت خانواده  توانمند معرفی کنیم؟

جهت ثبت خدمات و محصولات خود در سایت‌؛ شما عزیزان می‌توانید فرم همکاری را پر کنید تا تیم خانواده توانمند در اسرع وقت جهت هماهنگی لازم با شما تماس بگیرند.