کار گفتار درمانی چیست؟

 یکساله به مامان مهتا میگم این بچه بهتره گفتار درمانی بره. چون مهتا حروف الفبا رو درست تلفظ نمی‌کنه. مهتا کلاس اول. وقتی حرف میزنه به سختی اطرافیان متوجه حرفاش میشن. امسال که کلاس‌های مجازی بود وقتی ویس برام می‌فرستاد. کارم رو خیلی سخت کرده بود. آخه توی کلاس‌های حضوری  لب خونی می‌کردم بازم یه چیزی از حرفاش می‌فهمیدم اما  خب! تو کلاس مجازی نمی‌تونستم. طوری که هر بار مهتا ویس می‌فرستاد بچه‌ها  می‌گفتند خانم ما متوجه نشدیم!!!

من هم مجبور می‌شدم منظور مهتا رو خودم به بچه‌ها بگم. قبل از کرونا همیشه مهتا تو بازی‌ها تنها بود بچه‌ها می‌گفتند ما متوجه حرف‌های مهتا نمیشیم. حتی تو کلاس وقتی من بازی یا مسابقه برگزار می‌کردم یا از بچه‌ها سوال می پرسیدم  مهتا  دوست نداشت تو بازی و مسابقه یا بحث‌های کلاسی شرکت کنه. 

خلاصه کلام وقتی کارنامه آخر سال مهتا رو مامان و باباش گرفتند تازه ازم پرسیدند برای حرف زدن مهتا چیکار باید بکنیم؟ گفتار درمانی براش خوب هست؟ کار “گفتار درمانی چیست؟” گفتاردرمانی برای مهتا فایده داره؟ الان پیش گفتار درمانی ببریم نتیجه‌ میده؟ مشکل گفتار مهتا فکر می‌کنید  از چیه؟ ما اصلا تو خانواده‌مون از این چیزها نداشتیم، خیلی نگرانیم

تنها کاری که از دستم برمیومد این بود که با حوصله بهشون چیزهای که درباره گفتار درمانی و کار گفتار درمانی میدونستم بهشون بگم تا هرچه زودتر کارهای لازمه رو انجام بدند تا بیشتر از این دیر نشده!!!

برای اطلاع از هزینه‌های کاردرمانی و گفتاردرمانی  با شماره ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ تماس بگیرید.

 

گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی یا پاتولوژی گفتار و زبان یکی از شاخه‌های توانبخشی می‌باشد که به آسیب شناسی اختلالات مربوط به گفتار و زبان می پردازد. هدف گفتار درمانگر، استفاده از بالاترین توانایی ممکن از فرد توانخواه در جهت بهبود شرایط زندگی شخصی و اجتماعی فرد است. بنابراین گاهی هدف، درمان کامل فرد توانخواه نیست؛ بلکه تلاش برای استفاده از تمامی توانایی‌های فرد به بهترین شکل ممکن است.

کار گفتار درمانی چیست؟

گفتاردرمانگر یا پاتولوژیست گفتار و زبان کسی است که به ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات مرتبط با گفتار و زبان و بلع می پردازد. در واقع گفتاردرمان، ارتباط درمانگر است.

فعالیت گفتار درمانگر منحصر به “صحبت کردن” نیست چرا که برای خیلی از افراد پیش می‌آید که به دلیل آسیب‌های مغزی یا آسیب اندام‌های صورت (مثل قطع عضو یا فلجی عضله زبان) قادر به صحبت کردن نیستند ولی نباید این افراد را از ارتباط برقرار کردن محروم کرد.

در اینجا لزوم ارتباط برقرار کردن حتی با روش‌های جبرانی مشخص می‌شود. همچنین در برخی موارد که فرد در روش‌های ارتباطی دیگری به جز صحبت کردن مثل زبان بدن، تماس چشمی و ضعیف است می‌تواند به گفتار درمانگر مراجعه کند.

گفتار درمانگر با توجه به مشکل مراجعه کننده می‌تواند با متخصص مغز و اعصاب، متخصص اطفال، متخصص گوش و حلق و بینی، روانپزشک، روانشناس، شنوایی شناس، کاردرمانگر ذهنی و جسمی، فیزیوتراپیست، معلم مدرسه (برای کودکانی که به مدرسه می روند)، و پرستار (در صورت حضور در بیمارستان) در ارتباط باشد و درمانی چند جانبه برای تاثیرپذیری هرچه بیشتر ارائه کند.

همچنین در بسیاری از موارد علاوه بر درمان مستقیم بیماری فرد، به اصلاح و بهبود محیط زندگی وی نیز می پردازد تا شرایط مساعده‌تری برای بهبود فرد به وجود بیاید. به طور مثال کودکی که دارای لکنت زبان است با مشاوره‌ای که به مادر و معلم مدرسه‌ی او داده می‌شود می‌توان شرایط بهتری برای درمان سریع‌تر لکنت به وجود آورد. راستی اگه براتون سواله که “گفتار درمانی کودکان 4 ساله” را چه جوری باید انجام بدید پیشنهاد میکنم خوندن این مقاله رو از دست ندید.

کار گفتار درمانی چیست

چه کسانی به گفتار درمانی نیاز دارند؟

لیست افرادی که به مشاوره با گفتار درمانگر نیاز دارند عبارت‌اند از:

 •  کودکان دارای تاخیر در رشد گفتار و زبان که در طی  دوره‌ی رشد خود، سخن گفتن را به موقع آغاز نمی‌کنند یا مهارت‌های گفتاری و زبانی آن‌ها در سطحی پایین‌تری از سطح آنها است.
 • کودکانی که دارای اختلال در توجه و کم توان ذهنی و اختلالات یادگیری‌اند یا به یکی  از سندرم‌هایی که منجر به کم توان ذهنی می‌شوند، دچارند.
 •  کودکان ناشنوا و کم شنوا نیاز به گفتاردرمانی دارند
 • کودکان مبتلا به فلج مغزی که اندام ها و عضلات گفتاری آنها  درگیر است.
 •  افراد مبتلا به کندگویی، تندگویی و جویده گویی نیاز به گفتار درمانی دارند
 • کودکان مبتلابه اختلال در خواندن، نوشتن و اختلالات یادگیری می‌توانند  از خدمات گفتار درمانی استفاده کنند. 
 • افراد  مبتلا به آفازی ( زبان پریشی) با خدمات گفتاردرمانی می‌توانند بیماری خود را بهبود بخشند.
 •  افراد مبتلا به لکنت زبان که در هنگام صحبت کردن دچار  مکث، گیر و کشش و تلاش و تقلا می‌شوند می‌توانند از خدمات گفتار درمانی و اقدامات گفتار درمانگران استفاده کنند.
 •  کودکان زیر سن دبستان که دچار ناروانی گفتاراند. با اقدامات گفتار درمانی می‌توانند مشکلات خود را درمان کنند.
 • کودکان مبتلا به اختلالات تولیدی و تلفظی گفتار( این کودکان صداهای گفتاری را به صورت جانشینی حذف خراب گویی یا اضافه گویی تولید می‌کنند.)
 •  افراد مبتلا به اختلالات صوت و صدا ( در این افراد صوت از نظر جنس و سن متناسب با فرد نیست و در موارد شایع به حالت گرفتگی صدا خود را نشان می‌دهد و دچار مشکل در حنجره‌اند) نیز می‌توانند از خدمات گفتار درمانی استفاد بکنند.
 •  افرادی که دچار لارنجکتومی شده‌اند، یعنی حنجره ی خود را به طور کلی از دست داده اند، یعنی صداها به جای این که در دهان تشدید شوند، دربینی تشدید شوند یا بالعکس. 

تفاوت گفتار و زبان در چیست؟

در واقع زمانی که ما صحبت می‌کنیم بخشی از فرایند صحبت کردن در مغز ما اتفاق می‌افتد (به طور مثال انتخاب کلمات، جمله بندی کردن و) که این فرایند ذهنی، زبان است و بخشی هم توسط ریه، عضلات حنجره، لب، عضله زبان و باعث تولید صدا و کلمات می‌شود که این بخش همان گفتار است.

می‌توان گفت گفتاردرمانی به اختلالات زبانی که بخشی از فرایندهای مغزی است و اختلالات گفتاری که بخشی از عملکرد اندام‌های سر و صورت است، می‌پردازد.

نقش گفتار در زندگی کودکان 

در کودکان، تکامل زبان و گفتار تاثیر عمیقی بر سایر جنبه‌های تکاملی آنان دارد. تکامل مناسب مهارت‌های ارتباطی در کودکان باعث دستیابی آن‌ها به مهارت تصمیم گیری، استقلال، ارتقای اعتماد به نفس و عزت نفس، مشارکت در گروه‌های اجتماعی و برقراری ارتباط مثبت با همسالان، انطباق با تغییرات زندگی شخصی و اجتماعی، پیشرفت تحصیلی، ارتقای شناخت عمومی و تکامل رفتاری- هیجانی خواهد شد.

نقش زمان در گفتاردرمانی

 براساس نظریه دوره‌های بحرانی، دوره‌های خاصی در رشد کودکان وجود دارد که ارگان مورد نظر برای دریافت و استفاده از انواع خاصی از محرک‌ها به منظور تسریع و تقویت رشد و تکامل خود برنامه‌ریزی شده و به تدریج با عبور از دوره بحرانی از تاثیر این تحریکات بر رشد و تکامل کاسته می‌شود.

به همین ترتیب زبان آموزی نیز تحت تاثیر یک دوره مطلوب یا بحرانی قرار دارد، به طوری که از دست دادن این دوره مطلوب موجب خواهد شد که کودک هرگز به رشد گفتار و زبان قابل  توجهی دست نیابد.

 36 ماه اول زندگی دوران بحرانی زبان آموزی به حساب می‌آید که در هیچ زمان دیگری کسب زمان به آن سرعت  میسر نمی‌باشد. به همین دلیل مراجعه زودهنگام خانواده‌ها به گفتار درمانگر و استفاده از اقدامات گفتاردرمانی می‌تواند به درمان کودکان کمک بسزایی کند.

 

برای دریافت خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی و توانبخشی با شماره ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ تماس بگیرید.

اختلال گفتار و زبان چیست؟

اختلال گفتار و زبان یعنی اشکال در عملکردهای گفتار و زبانی. اختلال گفتار و زبان معلولیتی نیست که به چشم آید و تا زمانی که کودک ساکت است و حرف نمی‌زند و با دیگران ارتباط نمی‌گیرد از آن نشانه‌ای نیست و آشکار شدن آن به موقعیت و شرایط بستگی دارد. گاهی نیز اختلال گفتار و زبان با اختلالات تکاملی دیگری همچون کم توان ذهنی، فلج مغزی، کم شنوایی، اختلالات طیف اتیسم و اختلال یکپارچگی حسی همراه شده و تحت الشعاع آنها قرار می‌گیرد.

مزیت‌های گفتاردرمانی

اختلال گفتار و زبان یکی از معضلات مهم سلامتی به شمار می‌روند، زیرا سبب بروز مشکلات عدیده‌ای در دوران کودکی می‌شود و نیز فرصت‌های اجتماعی فرد را در بزرگسالی محدود کرده و وضعیت اجتماعی و اقتصادی وی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 به علاوه مشکلات روانی- اجتماعی از قبیل اختلالات رفتاری که ممکن است در نتیجه ناتوانی در برقراری ارتباط موثر پدید آید نیز در کودکان به وجود می‌آید. مشکلات روانی- اجتماعی در کودکان دچار اختلالات گفتار و زبان  غالبا برخاسته از عواملی چون احساس ناکامی، عدم پذیرش توسط همسالان و فقدان اعتماد به نفس است.

 بسیاری از این کودکان گوشه گیری و انزوا را بر می‌گزینند و از توانایی‌های بالقوه خویش بهره نمی‌گیرند که نتایج آن عقب افتادگی درسی، اجتماعی و مشکلات روانی می‌باشد.کودکان دارای مشکلات گفتار و زبان کمتر توسط همسالانشان به عنوان  دوست و همبازی انتخاب می‌شوند و بنابراین از شرکت در گروه‌های اجتماعی برای انجام فعالیت‌های اجتماعی مناسب سن خود طرد می‌شوند. 

مشکلات درکی، این کودکان را در ارتباط با تحصیلات نیز آسیب پذیر می‌کند. روشن است که نقص زبان با مشکلات ادامه تحصیل در بزرگسالی مرتبط می‌باشد. برای حل این مشکلات کافیست با مراجعه به کلینیک‌های گفتار درمانی و استفاده از اقدامات گفتاردرمانگران و یا پرس و جو در مورد کار گفتار درمانی چیست؟ و خواندن مقالات مرتبط با آن؛ به افراد و کودکان فرصت زندگی بهتر بدهیم تا آنان نیز بتوانند استعدادهای خود را بروز و بالفعل کنند و با اعتماد به نفس در جامعه حاضر شوند.

گفتار درمانی به کودکان چه کمکی می‌کند؟

گفتاردرمانی کودکان در منزلمی‌تواند به کودکان کمک کند تا واضح‌تر صحبت کنند. این موضوع به کودکان احساس اعتماد بنفس بیشتری در هنگام صحبت کردن می‌دهد. پس درمان این اختلالات گفتاری در اعتماد بنفس، زندگی اجتماعی، جلوگیری از گوشه گیری وکمک می‌کند.

گفتار درمانی می تواند به کودکان با اختلالات خواندن و نوشتن کمک کند تا حروف را بهتر درک کنند، صداها و حروف را در کلمات بهتر تشخیص دهند و تمایل به مطالعه و خواندن از این طریق در کودکان افزایش می یابد.

گفتاردرمانی می تواند با درمان افراد دارای لکنت در هر سنی، طعم صحبت بدون نگرانی در شرایط مختلف زندگی اجتماعی را بچشاند.

گفتار درمانی می‌تواند به فرد بزرگسالی که در اثر سکته یا ضربه به سر توانایی گفتار، درک کردن صحبت دیگران و حتی بلع خود را از دست داده است کمک کند. حتی در صورتی که آسیب به قدری شدید و گسترده باشد که توانایی صحبت کردن را به میزان بسیار زیادی از دست داده باشد باز می‌توان با “روش‌های ارتباطی مکمل و جایگزین” به فرد کمک کرد تا ارتباط برقرار کند.

تصور کنید قدرت حرف زدن از شما گرفته شود، آیا مایل نیستید تا حداقل برای رفع نیازهای روزمره‌ی خودتان به روشی دیگر با دیگران ارتباط برقرار کنید؟!

نقش  مداخله بهنگام  در اختلالات گفتار و زبان

 پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مداخله زودهنگام برای تکامل زبان در کودکان دارای تاخیر تکاملی ضروری می‌باشد و بدون آن، تکامل زبان در این کودکان دارای سرعت پایین‌تری نسبت به همسالان خود بوده و یا هرگز به حد طبیعی خود نمی‌رسد.

 مداخله به هنگام در اختلالات گفتار و زبان کودکان توسط گفتار درمانگر سبب موفقیت بیشتر کودک در خواندن و نوشتن، انجام کارهای مدرسه و ارتباط او با دیگران شود. 

به موقع سراغ گفتار درمانگر  بروید!

درمقابل شروع دیرهنگام خدمات گفتار درمانی و عدم استفاده از خدمات گفتار درمانگران، پیامدهای ‌منفی زیادی به همراه  دارد. که برخی از آنها شامل تثبیت خطاهای تولیدی گفتار به صورت عادات تولیدی و در نتیجه مقاومت به درمان، تاثیرات نامناسب روحی- روانی- اجتماعی بر کودک در سنین مدرسه و یا از دست دادن فرصت‌ها برای مداخلات درمانی دیگر، صرف هزینه و وقت بیشتر برای جلسات گفتار درمانی در سنین بالاتر و تاثیرات منفی آن بر تحصیل  فرد می‌باشند.

 در به دست آوردن مهارت‌های خواندن، نوشتن، پیشرفت تحصیلی، رشد شناختی و اجتماعی و شخصیتی کودک خواهد گذاشت. و متاسفانه سبب ایجاد معلولیت‌های شناختی، کلامی، هیجانی و روانشناختی در کودک می‌شود. هرچه سن تشخیص و مراجعه برای درمان پایین‌تر باشد و بتوان آموزش‌ها را در دوران بحرانی یادگیری گفتار و زبان ارائه نمود، پیشرفت کودک چشمگیرتر خواهد بود و تلاش در جهت بالفعل نمودن قابلیت‌های ذاتی هر کودک، نتیجه بهتری را به دست خواهد داد.

مطالعات مختلف نشان می‌دهد که سه سال اول زندگی یک دوره بحرانی در فرایند رشد و تکامل است بنابراین چنانچه مداخله پیش از 36 ماهگی آغاز شود سودمندتر خواهد بود. 

ولی اکثر کودکانی که در گفتار و زبان  مشکل دارند.  متاسفانه تا سن دبستانی شناسایی نمی‌شوند و مورد مداخله قرار نمی‌گیرند و تنها در سن مدرسه است که برای درمان نقایص زبانی و یا ناتوانایی‌های یادگیری مرتبط با زبان، به کلینیک‌های گفتار درمانی و گفتار درمانگران ارجاع داده می‌شوند که این بسیار دیراست و مداخلات تاثیر کافی نخواهد داشت. با این وجود شما می‌توانید با “آموزش گفتاردرمانی در خانه” شانس خوب صحبت کردن کودکانتان را با تمرین و تکرار و استمرار بالا ببرید.

برای دریافت خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی و توانبخشی با شماره ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ تماس بگیرید.

چرا افراد دیر به سراغ خدمات گفتاردرمانی می‌روند؟

متاسفانه  اختلالات گفتار و زبان در بسیاری از نقاط دنیا به ویژه در کشور ما ایران، در سنین بحرانی زبان آموزی تشخیص داده نشده یا برای درمان و توانبخشی ارجاع به موقع داده نمی‌شوند.

 این امر می‌تواند در جوامع  مختلف دلایل متعدد و متفاوتی داشته باشد. به طور مثال استفاده کم پزشکان از ابزارهای غربالگری و تشخیص تکاملی هنوز به عنوان یک معضل در جوامع مختلف به چشم می‌خورد که به دلایل  متعددی از جمله محدودیت وقت، عدم وجود پرسنل متبحر و آموزش دیده، دستمزد ناکافی، در اختیار نداشتن تست‌های مناسب می‌تواند باشد. 

همچنین در برخی موارد به دلیل ناآشنا بودن خانواده با علائم اولیه اختلال مثل علائم اوتیسم و یا فقدان نمود ظاهری آن در کودک و نیز عدم اطلاع از مراکز خدمت رسانی موجود،  به موقع برای تشخیص و درمان اختلالات گفتار و زبان  کودکشان مراجعه نمی‌کنند. 

راه سریع برای درمان به موقع گفتار و زبان کودک چیست؟

 برای تسهیل مراجعه به هنگام خانواده‌ها  و برای تشخیص و درمان اختلالات گفتار و زبان کودک؛  و استفاده از خدمات گفتار درمانگران در وهله اول برنامه‌های آگاه سازی عمومی به منظور ارتقای آگاهی و بهبود باور و نگرش اقشار  مختلف مردم نسبت به اهمیت آشنایی با مراحل رشد و تکامل گفتار و زبان کودک و علائم و نشانه‌های اولیه اختلالات  گفتار و زبان در کودکان  و عوارض  و پیامدهای آن در زندگی کودک و نیز  وجود خدمات گفتار درمانی و  فواید آن، تدارک دیده شود.

 در  مرحله دوم اقدامات مناسبی آموزش و ارتقای سطح دانش و بهبود نگرش پزشکان و  متخصصان کودکان نسبت به اهمیت و ضرورت تشویق  والدین برای تشخیص به موقع  اختلالات گفتار و زبان  و آشنایی با ابزارهای غربالگری ونیز وجود و فواید مداخلات گفتار درمانی و ضرورت ارجاع به موقع کودکان جهت دریافت  مداخلات سریع گفتار و زبان به عمل آید از سوی دیگر تدارک منابع لازم مالی و آموزشی و اصلاحات ساختاری جهت توسعه اجرایی غربالگری‌های منظم و همگانی شنوایی و گفتار و زبان با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای جهانی، از ضروریات  می‌باشد.

خانواده توانمند به خانواده‌های کودکان با نیازهای ویژه چه کمکی می‌کند؟

ما در خانواده توانمند تلاش می‌کنیم تا کودکان با نیازهای ویژه به همراه خانواده‌شان از کلیه خدمات آموزشی، درمانی، مهارتی و محصولات (لوازم توانبخشی، اسباب‌بازی، کتاب، صنایع دستی و…) متناسب با نیازهای خود بدون هرگونه محدودیت  زمانی و مکانی از خدمات گفته شده بهره‌مند شوند.

جهت استفاده یا مشاوره گرفتن از خدمات خانواده توانمند باید چکار کنیم؟

۱. در قسمت ورود /ثبت‌نام خدمات گیرنده ثبت‌نام کنید.

۲.خدمات یا محصول مورد نظر خود را جست‌وجو و یا در صورت تمایل رزو کنید.

۳. از طریق شماره تلفن ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ مشاوره و آگاهی لازم را دریافت کنید.

چگونه می‌توان محصولات و خدمات خود را در  سایت خانواده  توانمند معرفی کنیم؟

جهت ثبت خدمات و محصولات خود در سایت‌؛ شما عزیزان می‌توانید فرم همکاری را پر کنید تا تیم خانواده توانمند در اسرع وقت جهت هماهنگی لازم با شما تماس بگیرند.

گفتار درمانی یکی از رشته‌های علوم توانبخشی به شمار می‌رود که به شناخت آسیب‌های گفتاری و زبانی‌ می‌پردازد. در این رشته، متخصصی به نام درمانگر وجود دارد که وظیفه او بررسی، تشخیص و درمان هرگونه اختلال در زمینه ارتباط، درک، صوت و حتی بلع است. در این مطلب به بررسی کار گفتاردرمانگران می‌پردازیم.