اقدامات کاردرمانی برای کودکان و نوجوانان مبتلا طیف اتیسم

اقدامات کاردرمانی : در یک پژوهش طولی که روی 120 مددجوی مبتلا به اختلال های طیف اتیسم انجام گرفته بود بیش از 90 درصد این افراد شغلی نداشتند و مستقل نبودند.در واقع  مددجویان مبتلا به اختلال های طیف اتیسم، کمترین نرخ مشارکت در اشتغال و بالاترین عدم میزان مشارکت را نسبت به سایر اختلال ها دارند، همچنین آسیب در مهارت های عملکردی با نداشتن شغل در دوران بزرگسالی مرتبط است.

کودکان سنین مدرسه که مبتلا به اختلال های طیف اتیسم هستند، نیاز به دریافت خدمات و یادگیری مهارت‌های زندگی دارند که به آنها برای انتقال به موقعیت‌های کاری و آموزش‌های بعدی کمک کند.علاوه بر این پژوهش‌های متعدد و به ویژه راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی بیان کرده‌اند که افراد مبتلا به اختلال‌های طیف اوتیسم در حواس (حس‌های پنج گانه ) خویش دچار مشکل هستند که این مشکلات بیشتر در زمینه بیش حسی و کم حسی است و به دنبال تحریک حسی هستند و محیط اطراف فرد در میزان و شدت این مشکلات عامل مهمی به حساب می‌آید.

 

اقدامات کاردرمانی برای کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال‌های طیف اتیسم

برنامه پل، برنامه مبتنی بر مشارکت در جامعه است که برای افراد مبتلا به ناتوانی هوش (عقب ماندگی ذهنی)، ناتوانی یادگیری خاص و اختلال طیف اتیسم تهیه شد هدف آن کمک به  افراد یاد شده در زمینه رسیدن به تحصیلات بالاتر در موفقیت های شغلی است.این برنامه روی موضوعات تحصیلی از جمله نوشتن ، خواندن و مهارت های مطالعه تمرکز دارد و در واقع برنامه ای سودمند برای کمک به موفقیت های شغلی دانش آموزان و مددجویان مبتلا به اختلا ل های طیف اتیسم است.

در پژوهشی طولی که به بررسی مشکلات حسی و تاثیر آن روی رفتارهای انطباقی پرداخته بودند، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که فیلتر کردن شنوایی در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال طیف اتیسم با نارسایی در کارکرد اجتماعی، گفتار و مشکلات حسی در بویایی و چشیدن با مشکلات در غذا خوردن مرتبط است که لزوم  مداخله بهنگام  و توجه معلمان مدارس به این نکته در آموزش و کار با این گروه از کودکان را نشان می دهد.

رفتار حسی کودکان مبتلا به اختلال های طیف اوتیسم

در همین راستا، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که فضای نا آشنا موجب بروز مشکل شدید در رفتار حسی کودکان مبتلا به اختلال‌های طیف اتیسم می شود و در مقابل محیط های آشنا موجب کاهش مشکل در رفتار حسی و تقویت یکپارچگی حسی و تسهیل شکل دادن به فعالیت های روزانه  آنها می‌شود.

محرک های اجتماهی در افراد مبتلا به اختلال های طیف اتیسم

علاوه بر این اقدامات صورت گرفته، درپاسخ  به محرک‌های اجتماعی ، رفتارهای کم حسی در افراد مبتلا  به اختلال‌های  طبف اتیسم در مقایسه با سایر افرادی که ناتوانی‌های تحولی دارند یا تحول  آنها عادی است، شیوع بیشتری دارد. درپژوهش‌ها مشخص شد  که افراد مبتلا به اختلال‌های طیف اتیسم در تکالیفی که نیازمند نظم و درک جزییات است، بهتر عمل می‌کنند تا تکالیفی که نیازمند درک و فهم ذهنی، درک هیجانی، عواطف  و صمیمت است.

با توجه به مطالعات، بررسی‌ها و پژوهش‌های انجام گرفته که در فوق به آنها اشاره شد، در بحث آماده سازی مددجویان  و دانش آموزان مبتلا به اختلال‌های طیف اتیسم در دوره توانبخشی حرفه ای و پیش حرفه‌ای و نیز حرفه آموزی، متخصصان  رشته کاردرمانی می‌توانند با تهیه و تدوین یکسری برنامه‌های آموزش مهارت‌ها در قالب یک برنامه مدرن یکپارچگی حسی به بهبود مشکلات حسی و درک بهتر از محیط  پیرامون در این گروه از دانش آموزان کمک نمایند.

 

 

اقدامات کاردرمانی در زمینه یکپارچی حسی در کودکان و نوجوانان

دربحث توان بخشی حسی باید به این نکته مهم توجه نمود که علت اصلی بسیاری از مشکلات و مسائل کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال‌های طیف اتیسم، عدم  یکپارچگی حسی  در آنها ست. در واقع  داده‌های حسی  که از طریق  حواس لامسه، بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی به مغز آنها  می‌رسد درست پردازش  و ادراک نشده  واز این رو، رفتارهای نامناسب هیجانی ، پرخاشگری، انزوا طلبی، خودآزاری و ارتباطی انطباقی نابهنجار و غیر طبیعی متاسفانه بروز پیدا  می‌کند.این رفتارهای نامناسب، در نتیجه عدم یکپارچگی حسی و عملکردهای متفاوت مغزی این گروه از کودکان با نیازهای ویژه است.

برنامه های کاربردی در زمینه یکپارچگی حسی در کودکان و نوجوانان

بنابراین در برنامه های کاردرمانی باید از طریق رویکرد یکپارچگی حسی تقویت ، تسهیل و یکپارچه کردن سه سیستم حسی لامسه و تعادلی و عمقی در کنار حواس بینایی، چشایی، بویایی و شنوایی این کودکان تاکید نمود تا از طریق تسهیل فرآیند یکپارچگی حسی ، روند بروز رفتارهای انطباقی ، آموزش، درک و یادگیری این کودکان بهبود پیدا کرده و یک درک متقابل از محرکهای حسی محیط پیرامون برای آنها فراهم شود.

نکته مهم دیگر اینکه اقدامات کاردرمانی در زمینه یکپارچی حسی در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال طیف اتیسم  وآموزش  مهارت های تحصیلی  چون ریاضی ، خواندن و نوشتن  ونیز انجام مداخلاتی چون  تحلیل  کاربردی  رفتار به صورت تلفیق  با یکدیگر  می تواند منجر به افزایش یادگیری رفتارهای اجتماعی ارتباطی ، تحول  شناختی ودرک بهتر از محیط ونیز تنوع  در رفتارها  وعلائق  یکنواخت  وکلیشه‌ای شود.  بنابراین معلمان  و کارشناسان  کاردرمانی  باید دراین زمینه با یکدیگر همکاری نزدیک داشته باشند و به صورت مشارکتی به کاهش مشکلات  این کودکان  کمک نمایند.

 

منبع: کتاب توانبخشی حرفه‌ای در نوجوانان مبتلا به اختلال اتیسم دکتر کاوه مقدم

خانواده توانمند به خانواده‌های کودکان با نیازهای ویژه چه کمکی می‌کند؟

ما در خانواده توانمند تلاش می‌کنیم تا کودکان با نیازهای ویژه به همراه خانواده‌شان از کلیه خدمات آموزشی، درمانی، مهارتی و محصولات (لوازم توانبخشی، اسباب‌بازی، کتاب، صنایع دستی و…) متناسب با نیازهای خود بدون هرگونه محدودیت  زمانی و مکانی از خدمات گفته شده بهره‌مند شوند.

جهت استفاده یا مشاوره گرفتن از خدمات خانواده توانمند باید چکار کنیم؟

۱. در قسمت ورود /ثبت‌نام خدمات گیرنده ثبت‌نام کنید.

۲.خدمات یا محصول مورد نظر خود را جست‌وجو و یا در صورت تمایل رزو کنید.

۳. از طریق شماره تلفن ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ مشاوره و آگاهی لازم را دریافت کنید.   

چگونه می‌توان محصولات و خدمات خود را در  سایت خانواده  توانمند معرفی کنیم؟

جهت ثبت خدمات و محصولات خود در سایت‌؛ شما عزیزان می‌توانید فرم همکاری را پر کنید تا تیم خانواده توانمند در اسرع وقت جهت هماهنگی لازم با شما تماس بگیرند.