شاید خیلی از پدر و مادرها فکر کنند که گفتار درمانی آنلاین به خوبی گفتار درمانی حضوری نیست؟ یا شاید استرس و دل نگرانی این رو داشته باشید که جلسات گفتاردرمانی به خوبی برگزار نشه! و فرزند با نیاز ویژه نتونه به خوبی آموزش ببینه! شما به عنوان مادر و پدر این حق را دارید که نگران باشید. اما بیاید تا با هم  داستان مرتضی از زبان مامانش رو بشنویم. شاید کمی از نگرانی ما رو کم کنه!

مامان مرتضی نگران آینده پسرش بود!!میگفت:بچه‌هام همه بزرگ شدند. سه تا پسر دارم. دوتاشون ازدواج کردند. یه آقا مرتضی برام مونده ۱۵ سالشه. راستش من تا۴ ماهگی  نمیدونستم باردار هستم. وقتی  هم متوجه شدم پیش متخصص زنان و زایمان که تو شهرمون بود رفتم. هرکاری که گفت انجام دادم. همه سونو گرافی‌ها!!همه چیز خوب بود!!! تا اینکه مرتضی به دنیا اومد. مثل همه‌ی  پدر و مادرها خیلی خوشحال بودم یه عالمه براش برنامه داشتیم!!! 

 اما تو دو ماهگی متوجه شدیم مرتضی سندرم داون داره! خیلی سخت بود. تنها بودم. آخه شوهرم ماموریت رفته بود. اون روز چیزی بهش نگفتم اما بعد از چند روز وقتی جواب تلفن‌ها رو ندادم شوهرم خودش اومد خیلییی نگران شده بود.

 وقتی ماجرا رو فهمید هاج واج نگاه کرد ازم پرسید حالا چیکار کنیم؟پیش کدوم متخصص ببریم؟ ان‌شاءالله درست میشه نگران نباش. وقتی حرفاهای دکتر رو بهش گفتم: انگار کمرش شکست. خیلی گریه کرد تا به حال گریه اون رو ندیده بودم !!!

 بهش گفتم دکتر میگه: بچه‌های سندرم داون چیزی یاد نمی‌گیرند  بهتر بی‌خیال درمانش بشید و الکی پولتون خرج نکنید.  بهتره براش یه پولی کنار بزارید تا وقتی  که شما فوت کردید از پس هزینه‌ها بربیاد!!! چند روزی کار هر دوتامون فقط گریه بود، تا اینکه مامانم پیشم اومد گفت:چه تونه زانو غم بغل گرفتید.خدا بزرگه،مگه دکتر،خداست!!ا

اگه از پس بچه برنمیاید خودم بزرگش میکنم!!! حرف‌های مامانم انگار آب رو آتیش بود خیلی بهمون کمک کرد، خودمون جمع وجور کردیم. شوهرم شرکت نفت کار میکنه برای همین بین تهران و جنوب در رفت و آمدیم. برای همین گفتار درمانی و کاردرمانی  مرتضی رو یکی در میون می‌بردم برای همین زیاد نتیجه نگرفتیم. دو سه سالی بود دیگه بچه رو گفتاردرمانی و کاردرمانی  نبردیم.

 امسال که کرونا اومد از این ور،اون ور می‌شنیدم که گفتاردرمانی آنلاین و کاردرمانی آنلاین انجام میدند تا اینکه  تو اینترنت در مورد گفتار درمانی آنلاین بزرگسالان جستجو کردم. سایت خانواده توانمند برام اومد اصلا فکر نمی‌کردم گفتاردرمانی جواب بده.

 همین طوری از سرکنجکاوی با دوستان پشتیبان سایت خانواده توانمند تماس گرفتم. وقتی با مشاوره خانواده توانمند صحبت کردم خیلی دلگرم شدم. اونا یه گفتاردرمان بهم معرفی کردند. باهاش تماس گرفتم گفتاردرمانگر خیلی خوبی بود. با حوصله به همه‌ی حرفاش گوش کردم مرتضی رو ارزیابی کرد گفت :ان شاءالله با کمک هم می‌تونیم آقا مرتضی رو راه بنداریم.

 جلسات گفتار درمانی شروع شد. تو هر جلسه کنار مرتضی مینشستم و باهاش به حرف‌های  گفتار درمانگر گوش می‌کردم تا بعد جلسه خودم هم با مرتضی تمرین کنم. چون آقای گفتار درمانگر می‌گفت:اگه میخاید بچه‌هاتون خوب نتیجه بگیرند حتما باید تو خونه باهاش تمرین کنید. وگرنه جلسات گفتاردرمانی فایده‌ای نداره پولتون الکی هدر دادید!!! 

الان چند ماه از جلسات گفتاردرمانی آنلاین مرتضی گذشته، خیلی ازش راضیم چون هم من آموزش مبینم هم بچه‌ام.  تازه ما تو یه شهری زندگی می‌کنیم که امکانات زیادی نداره. ولی تونستم جلسات گفتار درمانی آنلاین آقا مرتضی رو با یه گفتار درمانگر حرفه‌ای از یه شهر دیگه برگزار کنم تا بچه‌ام بتونه بدون محدودیت زمانی و مکانی از خدمات توانبخشی با کیفیت استفاده کنه.

 گفتاردرمانی آنلاین برای ما خانواده‌های که تو مناطق محروم و با امکانات کم زندگی می‌کنیم بنظرم خیلی کاربردیه. از طرفی خودمون هم یاد می‌گیریم چطوری با بچه‌ها تو خونه تمرین بکنیم، هزینه رفت و اومدم نمیدیم دیگه نیاز نیست ۳ یا ۴ ساعت از کار و زندگیم بیفتیم.

الان  مرتضی مدرسه میره تو خیلی از کارهای خونه برعکس پسرهای دیگه‌ام خیلی بهم کمک میکنه به قول باباش دختر خونه است، بچه‌ام آشپزی رو یادگرفته، مدرسه میره خداروشکر معلمش ازش راضیه میگه بچه پرتلاش هست، بچه‌های سندرم داون اونی نبود که خانم دکتر بهم گفت. 

بچه من و بچه‌هایی مثل مرتضی؛ اگر بهشون درست آموزش بدن و  از خدمات توانبخشی خوب استفاده کنند میتونند از پس کارهای خودشون بربیان. امیدوارم بچه‌های استثنایی‌ام بتونه از آموزش و توانبخشی خوب استفاده بکنند تا  یه زندگی خوب رو تجربه کنند.

شما می‌توانید برای مشاوره رایگان و گرفتن خدمات گفتاردرمانی و کاردرمانی از سایت خانواده توانمند با شماره ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ تماس بگیرید.

درباره گفتار درمانی آنلاین چه می‌دانید؟

گفتار درمانی یکی از رشته های توانبخشی است. هدف این رشته بهبود مشکلات گفتاری، زبانی، شناختی و مشکلات بلع غذا می‌باشد. گفتار درمانی معمولا با ارزیابی اولیه مهارت‌های زبان و گفتار شروع می‌شود و بعد از تشخیص نوع اختلال ارتباطی، بهترین راه برای درمان انتخاب می‌شود.امروزه با توجه به مشکلاتی که در رفت و آمد و غیره وجود دارد استفاده از خدمات آنلاین در میان مردم محبوبیت بیشتری پیدا کرده است یکی از این خدمات گفتاردرمانی به صورت آنلاین می‌باشد.

اما شاید برداشت اشتباهی برای گفتار درمانی آنلاین وجود داشته باشد و آن این بوده که گفتار درمانی آنلاین رایگان وجود دارد. باید بگوییم که گفتار درمانی چه حضوری باشد و چه غیرحضوری (آنلاین) نیازمند پرداخت هزینه جلسات گفتار درمانی است. ولی خوب اتفاق خوبی که در سایت خانواده توانمند برای مراجعه کنندگان افتاده است. این خواهد بود که آنها می‌تواند از مشاوره رایگان در خصوص انتخاب بهترین متخصصین گفتار درمانی با خانواده توانمند؛ بهره‌مند شوند.

گفتار درمانی آنلاین کودکان

تمرینات گفتار درمانی همواره متناسب با نوع اختلال، سن و نیاز های کودک طراحی می شوند. در طول گفتار درمانی برای کودکان، ممکن است گفتار درمانگر:

 • با استفاده از بازی، صحبت، خواندن کتاب، نشان دادن تصاویر یا اشیا با کودک ارتباط برقرار کند.
 • این کار بخشی از مداخلات زبانی محسوب می‌شود که به رشد گفتار کمک می‌کند.
 • آوای درست صداها و کلمات را برای کودک اجرا کند تا از طریق بازی ادای درست کلمات را یاد گیرد.
 • استراتژی‌ها و تمرین‌هایی را برای کودک و والدین او در نظر گیرد تا آموزش‌ها در طول روز نیز ادامه یابد.

حتما بخوانید: بازی های گفتار درمانی برای کودکان

گفتار درمانی آنلاین بزرگسالان

گفتار درمانی  بزرگسالان نیز با یک ارزیابی اولیه شروع شده و بر اساس نیازهای فردی بهترین راه درمان انتخاب می‌شود. تمرینات گفتاردرمانی می تواند باعث بهبود، گفتار، زبان، ارتباط شناختی و بلع شود.

چه اختلالاتی می‌توانند توسط گفتار درمانی آنلاین مشاوره شوند؟

 • لکنت چه در کودکان و چه در بزرگسالان از طریق درمان آنلاین لکنت زبان، قابل درمان است.
 • با گفتاردرمانی می توان دیر حرف زدن یا تاخیر در صحبت کردن کودکان را درمان کرد.
 • با گفتار درمانی می توان مشکلات تلفظ که در کودکان و بزرگسالان وجود دارد را درمان کرد.
 • با گفتار درمانی آنلاین برای کودکانی که با والدین خود بهتر ارتباط برقرار می کنند و در جلسات درمانی حضوری بسیار سخت ارتباط برقرار می کنند گزینه مفیدی است.
 • از طریق گفتار درمانی  می توان مشکلات یادگیری در حوزه دروس خوانداری و نوشتاری را درمان کرد.

 

گفتاردرمانی آنلاین

 

گفتار درمانی آنلاین چه مزایایی دارد؟

 1. گفتاردرمانی خانواده محور: برنامه گفتار درمانی خانواده‌ محور موجب افزایش میزان عملکرد کودکان بانیازهای ویژه می شود .
 2. کاهش هزینه : گفتاردرمانی آنلاین باعث کاهش هزینه خانواده ها می شود
 3. صرفه جویی در زمان : خانواده وقت زیاد را جهت رفت و آمد به کلینک صرف می کنند اما با گفتاردرماني آنلاين می توان در زمان صرفه جویی می شود
 4. بدون محدودیت مکان : در گفتار درمانی آنلاین می توان درهر مکانی جلسات را برگزار کرد یکی از مشکلات خانوادها وقفه در جلسات گفتاردرمانی به خاطر مسافرت ، تعطیلات ناشی از آلودگی هوا و غیره می باشد.
 5. ارزیابی دقیق : بیمار در محیط خانه و براساس و یدیویی ارسالی ارزیابی می شود. در کلینیک ممکن است فرد همکاری نکند یا به دلایلی نتواند همه توانمندی های خود را نشان بدهد.
 6. دسترسی آسان به متخصص: شما می توانید سوالات و ابهامات خود را بدون محدودیت زمانی و مکانی از گفتاردرمان در جهت بهبود روند درمان بپرسید.

برای شروع جلسات گفتاردرمانی آنلاین به چه ابزارهایی نیاز داریم؟

 پر واضح است که برای جلسات  گفتار درمانی به صورت غیر حضوری ما نیاز به یکسری وسایل مثل  اینترنت با سرعت مناسب، لب تاپ یا تبلت و یا تلفن همراه هوشمند نیاز داریم. تا با نصب کردن اپلیکیشن‌های عمومی مثل واتساپ، تلگرام، اینستاگرام و.. با کاردرمانگر ارتباط تصویری برقرار کنیم.

همچنین می‌توانیم برای ارتباط برقرار کردن با “گفتاردرمانگر” از راه دور از سایت‌های معروف ایرانی و خارجی مثل قرار یا اسکای روم و یا گوگل میت استفاده کنیم. خوب است بدانیم که استفاده کردن از این ابزارها رایگان بوده و بابت آن هزینه‌ی پرداخت نمی‌شود مگر اینکه بخواهید از امکانات بیشتر این سایت‌ها استفاده کنید.

جلسات گفتار درمانی آنلاین به چه شکل است ؟

جلسات گفتاردرمانی آنلاین متناسب با نوع اختلال و سن مراجعه کننده، ممکن شرایط متفاوتی داشته باشد.

 • روند جلسه اول :

گام اول: در جلسه اول متناسب با وضعیت بیمار، فرمی به او ( یا والدین ) داده می‌شود و از او خواسته می‌شود که به سوالات پاسخ دهد.

گام دوم: درمانگر فرم را با دقت مطالعه می‌کند و براساس وضعیت بیمار، تکلیفی جهت ارزیابی دقیق‌تر طراحی می‌کند. تکلیف مورد نظر را بیمار یا همراهان او می‌بایست پیاده کنند.

گام سوم : پس از اجرای تکلیف، گفتاردرمانگر با دقت تکلیف را آنالیز می‌کند و برطبق آن شدت مشکل مراجعه کننده را تعیین می‌کند.

 • تکلیف فرد دارای لکنت، می‌تواند خواندن از روی متن و یا گفتگوی تصویری با درمانگر باشد.
 • تکلیف کودک دارای تاخیر زبانی، می‌تواند پیاده کردن یک نمایش توسط یکی از والدین و کودک باشد.
 • تکلیف بیمار در جلسه اول توسط خود او یا والدین انجام می‌شود. این تکلیف براساس شرایط مراجعه کننده، متفاوت خواهد بود. (نحوه انجام تکلیف توسط درمانگر به والدین یا مراجعه کننده نیز توضیح داده خواهد شد.)

گام چهارم: درمانگر براساس نتایج ارزیابی، یک برنامه درمانی کوتاه مدت و بلند مدت، می‌نویسد و تمرین آن جلسه مراجعه کننده را به او می‌دهد.

روند جلسات بعدی:

درطول دوره درمان، گفتاردرمانگر گام‌های کوچکی برای مراجعه کننده خود طراحی می‌کند تا در نهایت به هدف  اصلی درمان دست پیدا کند. این گام‌ها یا تمرینات درهر جلسه براساس میزان پیشرفت بیمار برای او ارسال می‌گردد. در هر جلسه درمانگر از طریق تکلیف جدید، متوجه میزان پیشرفت بیمار می‌شود. خطاهای او را اصلاح می‌کند. به سوالات او پاسخ می‌دهد و در نهایت تمرینات جدید را به او می‌دهد.

 

گفتار درمانی آنلاین

 

تمرینات گفتار درمانی از راه دور چگونه انجام می‌شود ؟

درمانگر یک یا چند روش از روش‌های زیر را براساس نوع مشکل و سن مراجعه کننده انتخاب می‌کند.

 • ارائه فیلم:

در گفتاردرمانی آنلاین می‌توان تمرینات را از طریق فیلم ارائه کرد.

 • ارائه دستورالعمل:

در این روش درمانگر، دستورالعمل اجرای تمرین معرفی تمرین، توضیح تکنیک‌ها و بایدها و نبایدها را برای مراجعه کننده می‌فرستد و از او می‌خواهد که مطابق با دستورالعمل گفته شده، تمرین یا تکلیف را انجام دهد.

 

شما می‌توانید برای مشاوره رایگان و گرفتن خدمات گفتاردرمانی و کاردرمانی از سایت خانواده توانمند با شماره ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ تماس بگیرید.

مشاوره گفتار درمانی آنلاین

مشاوره آنلاین می‌تواند متناسب با شرایط درمانگر و مراجعه کننده بصورت تماس صوتی یا تماس ویدیویی باشد.

چه مدت به خدمات گفتار درمانی آنلاین نیاز داریم؟

مدت زمانی که فرد به خدمات آسیب شناسی گفتار و زبان نیاز دارد، به چندین عامل بستگی دارد:

 1. سن فرد
 2. نوع و شدت اختلال
 3. فاصله ی جلسات
 4. وجود سایر مشکلات پزشکی
 5. مدت زمان درمان سایر مداخلات پزشکی
 6. همکاری خانواده

برخی اختلالات زبانی در کودکی آغاز می شوند و با افزایش سن بهبود می یابند، در حالی که برخی دیگر تا بزرگسالی نیز ادامه می یابند و نیازمند مراقبت و درمان های بلند مدت هستند.

خانواده توانمند به خانواده‌های کودکان با نیازهای ویژه چه کمکی می‌کند؟

ما در خانواده توانمند تلاش می‌کنیم تا کودکان با نیازهای ویژه به همراه خانواده‌شان از کلیه خدمات آموزشی، درمانی، مهارتی و محصولات (لوازم توانبخشی، اسباب‌بازی، کتاب، صنایع دستی و…) متناسب با نیازهای خود بدون هرگونه محدودیت  زمانی و مکانی از خدمات گفته شده بهره‌مند شوند.

جهت استفاده یا مشاوره گرفتن از خدمات خانواده توانمند باید چکار کنیم؟

۱. در قسمت ورود /ثبت‌نام خدمات گیرنده ثبت‌نام کنید.

۲.خدمات یا محصول مورد نظر خود را جست‌وجو و یا در صورت تمایل رزو کنید.

۳. از طریق شماره تلفن ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ مشاوره و آگاهی لازم را دریافت کنید.

   

چگونه می‌توان محصولات و خدمات خود را در  سایت خانواده  توانمند معرفی کنیم؟

جهت ثبت خدمات و محصولات خود در سایت‌؛ شما عزیزان می‌توانید فرم همکاری را پر کنید تا تیم خانواده توانمند در اسرع وقت جهت هماهنگی لازم با شما تماس بگیرند.