بازی درمانی براساس رفتارگرایی با کودکان: رفتاردرمانی یکی از امیدوار کننده‌ترین تحولات برای درمان مشکلات کودکان است.این تکنیک می‌تواند به بهترین وجه در محل مسکونی یا جایی که شرایط برای یادگیری قابل کنترل‌تر باشد، مورد استفاده قرار گیرد.

این تکنیک در مورد هر دو نوع درمان، چه آنها که درصدد به وجود آوردن الگوی رفتاری مطلوب با استفاده از عامل تقویت هستند و چه درمان‌هایی که درصدد خاموش سازی رفتار نامطلوب هستند، بسیاری از مشکلات هیجانی کودکان به صورت دوره‌ای است.مانند بی اختیاری ادرار،بی اختیاری مدفوع، بی اشتهایی، دزدی، گریز از مدرسه و ترس از مدرسه که اغلب در طول دیدار هفتگی از مرکز مشاوره کودک ظاهر نمی‌گردد و به همین دلیل نیر نمی‌توان به طور مستقیم روی آن‌ها کار کرد.

هرچند از مشکلاتی مانند ترس از حشره، ترس از مدرسه و دیگر  رفتارهای دوره ای گزارش های وجود دارد که به طور موفقیت آمیزی در کلینیک های سرپایی مورد درمان قرار گرفته اند.به نظر می رسد علائم رفتاری مستمرتر ماندد فعالیت زیاد و خجالتی بودن در کلینک های سرپایی مورد درمان قرار گرفته‌اند. به نظر می‌رسد علائم رفتاری مستمرتر مانند فعالیت زیاد و خجالتی بودن در کلینیک ها نیز مانند خانه و مدرسه خود را ظاهر می‌نماید و بنابراین درمانگر فرصت می‌یابد که به طور مستقیم بعضی از فرم های شرطی شدن را در مورد آنها به کار گیرد.

شما می‌توانید برای مشاوره رایگان و دریافت خدمات گفتاردرمان و کار درمانی در منزل و یا سایر خدمات توانبخشی  از سایت خانواده توانمند با  شماره ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ تماس بگیرید.

 

بازی درمانی براساس رفتارگرایی

 

توضیحاتی درباره بازی درمانی براساس رفتارگرایی

از آنجا که بسیاری از کودکان به خطر آشفتگی‌های هیجانی خود شانس مراجعه به بیمارستان را ندارند، بعضی از کلینیک‌ها برای بسیاری از درمان‌ها به مادران و معلمان تکیه می‌کنند.تعداد زیادی از کلینیک‌های مشاوره کودک وجود دارد که در آن‌ها شیوه‌ای انحرافی  را در درمان به کار می‌برند و هرگز نظر خود را مستقیما متوجه نشانه‌ها و علائم نمی‌کنند.

آنها انتظار دارند که از طریق درمان کل شخصیت، بهبود خویشتن پنداری مریض و یا تقویت  خود  او  به نتیجه  برسند و بر این نکته تکیه می‌کنند که کودک قادر به حل مشکلاتی بشود که سبب آمدن او به کلینیک شده است.

کلینیک‌هایی که سعی می‌کنند مشکلات کودکان را به طور مستقیم، از طریق یادگیری عامل، درمان نمایند، نیاز فراوانی به رشد و توسعه تکنیک‌هایی دارند که بتوان به وسیله  آنها به والدین و معلمانی که دعوت به همکاری شده‌اند، کمک نمود؛ تا آنها نیز بتوانند رفتاردرمانی با کودکان را که طرح‌ریزی و شروع آن در کلینیک‌ها بوده است، ادامه دهند.

معدودی از تجربیات اخیر در درمان گزارش شده است.این تجربیات در مورد والدینی است که در خانه، عمل شرطی شدن فرموله شدن را درمورد کودک انجام داده‌اند.اما در مورد آموزشی که این والدین برای انجام  این کار دیده‌اند، کمتر صحبت شده است. ما می‌توانیم با فراهم کردن ویدئوها و پادکست‌ها و یا مقالات آموزشی کامل همانند بازی های گفتار درمانی به والدین کمک کنیم تا رابطه بهتری با فرزندان با نیازهای ویژه خود داشته باشند.

توضیحاتی درباره بازی درمانی براساس رفتارگرایی با کودکان

بسیاری از مشکلاتی که به کلینیک‌ها ارجاع داده می‌شود، در مورد عدم توانایی والدین و کودک برای ایجاد رابطه با یکدیگر است. روش متداول برخورد با این وضعیت، ملاقات هریک به تنهایی است. دیدن کودک برای مطالعه تشخیصی و بعد از آن احتمالا بازی درمانی ودیدن والدین برای مشاوره یا درمان، این یک  روند تربیتی برای والدین  وکودک است که هریک  در مورد افکار، احساسات وطرز عمل خود اطلاعات بیشتری به دست آورند.

کاربرد این دانش ومهارت درمنزل ویادگیری چگونگی سازگاری با یکدیگر به خود اعضای خانواده واگذار می شود. آنها باید آنچه را که جداگانه درکلنیک  یادگرفته اند، در مورد یکدیگر به کار برندبسیاری از والدین از این شکایت دارند که دست یابی به این کار بسیار مشکل است. آنچه که آن ها بدان نیاز دارند، تنها سرپرستی از راه دور نیست، بلکه یک تجربه واقعی تحت یک سرپرستی مستقیم است.آنها احتیاج دارند، آنچه را که می‌بایست در خانه انجام دهند، قبلا در کلینیک تمرین کرده باشند.

همان طور که یک مادر می گوید:

« دراینجا زمانی که با تو صحبت  می‌کنم، همیشه می‌دانم که در منزل و در داخل  آشپزخانه ، همان جایی که دارد حادثه‌ای اتفاق می‌افتد من به تو نیاز دارم.» او راست می گوید.

میان تئوری و عمل و میان یک وضع خطرناک و یک مسئله کوچک تفاوت وجود دارد. بحث و گفتگو در مورد وضعیت مربوط به گذشته در دفتر کلینیک تنها یک راه حل کلامی ارائه می‌دهد.در یک وضع خطرناک، از یک نفر خواسته  می‌شود که بلافاصله کاری را در این مورد انجام دهد، راه حل آن کاملا مشخص و آن نوعی اقدام عملی است.به یکی به عنوان یک بحران آشکار در زندگی نگاه کند وبه دیگری به عنوان تنها یک بحث داخل کلینیک.

شرایط اولیه درمانگر

با اینکه روش‌های متفاوتی در اتاق بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در هر صورت شرایط اولیه‌ای وجود دارد که همه درمانگران باید از آن پیروی کنند. آنان باید به کودک (به عنوان یک انسان کامل) علاقه داشته باشند وبه او احترام بگذارند.آنها باید تحمل ودرک پیچیدگی‌های دنیای درونی کودک را داشته باشند. آنها باید خود را به اندازه کافی خوب بشناسند تا بدون درگیری هیجانی اشتیاق و توانایی پاسخ گویی به نیازهای کودک را داشته باشند.

آنها باید برای ایجاد یک فرضیه، به اندازه کافی از آزادی ذهنی و عینی گرایی برخوردار باشند وهمچنین برای تطبیق وسازگار نمودن افکار و پاسخ هایشان به اندازه کافی انعطاف پذیر باشند، تا کودک امکان بیشتری برای خودیابی داشته باشد.

آنها بابد بتوانند در مواقعی شوخ طبع بوده و احساس همدردی نمایند؛ زیرا که دنیای کودک متغیر، ظریف، پر از حرکت وفعالیت ، روشنایی، تاریکی، آهنگ، شعر و رحمت است.

کودک به رفتاری که همراه با عشق و احترام باشد و نه با زور وفشار به سرعت پاسخ می گوید.کودک بسیار بهتر از بزرگسال، افراد را می پذیرد و آنها را درک و تحمل می کند، او خود متعصصب نیست، اما این طرز فکر را از آنهایی که عدم امنیت‌شان تولید ترس و تعصب می‌کند، می‌گیرد.

درمانگر و کودک یکدیگر را دراتاق بازی ملاقات می‌کنند. برای هر دوی آنها این ملاقات یک تجربه بادگیری است.این یک همکاری  دوجانبه است که به وسیله آن هریک از دوطرف، چیزهایی یاد می گیرند که بخش جداناپذیری از هر دو آنها می شود. این همکاری، محدود امنی را ایجاد می‌نماید  که به تدریج به کودک امنیت می‌بخشد.

این امنیت در اثر این موارد به وجود می‌آید:

سازگاری درمانگر، ثبات  محدودیت‌ها، تفاهم دوستانه، تاکید به صورت آرام ولی محکم برچارچوب موارد رجوع کودک، وصبر و تحملی که کودک را از فشارهای اجتماع بیرون محفوظ نگه می‌دارد. کودک فرصت می‌یابد تا به طور عمیق و کامل توانایی خود را برای انسان بودن(که حق اوست) تجربه کند.

این تجربه از طریق افزایش درک احساسات، نگرش‌ها و توانایی‌های او به دست می‌آید، تا آن که بتواند با دیگران با صراحت و صمیمت ارتباط متقابل داشته باشد.

فرایند بازی درمانی چگونه است؟

بدیهی است که افراد همیشه در حال یادگیری هستند، یادگیری فرایند پیچیده‌ای است و در روان درمانی، فرایند یادگیری وجود دارد.به نظر می‌رسد این فرایند یک تجربه متراکم، مرکب، یک پارچه و موثر باشد که برای نشان دادن بسیاری از تئوری‌های یادگیری می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و در عین حال سوالات متعددی را متناسب با هر نوع تئوری یادگیری مطرح می‌کند تا در نهایت تجربه یادگیری را که در طول روان درمانی اتفاق می افتد، توضیح دهد.

در تجارب بازی درمانی، کودک در ارتباط با درمانگر فرصت می‌یابد که درخود یاد بگیرد.رفتار درمانگر به گونه ای است که نه تنها کودک امنیت و مجال کشف اتاق بازی و اسباب بازی های آن را پیدا می کند، بلکه در این تجربه وارتباط، خود را نیز کشف می نماید.

به نظر می رسد حد و مرزی که از جمله کودک به افراد و یا نابودی متعلقات دیگران جلوگیری می کند، در رابطه درمانی موجب رشد احساس امنیت و ثبات درونی کودک گردد.

فرآیند بازی درمانی براساس رفتارگرایی

چنانچه نگرش‌های هیجانی کودک مجرای قابل قبولی برای آشکار شدن بیابد،احتمالا کودک یاد می گیرد که احساسات  خود را به صورت عینی، بدون اینکه احساس گناه ترس یا اضطراب بدان اضافه نماید، بشناسد. درحالی که به دلیل عدم امکان بیان آنها به صورت نمادین، این احساسات می تواند ناگهانی وبه سرعت  ظاهر گردد.

ضروری است که بین درمانگر وکودک، ارتباط حساس ودقیق وجود داشته باشد. در اینجا مجددا نگرش‌های درمانگر از این طریق نشان داده می شود.

به نظر می رسد این ارتباطات بیشتر در سطح غیر کلامی باشد تا کلامی چنانچه درمانگر تاکید بر چارچوب کرجع کودک را مهم بداند، درآن صورت باید کوشش شود که هرگونه جمله یا نظریه‌ای که احتمالا در چارچوب مرجع درمانگر مداخله می‌کند به حداقل برسد.

اگر درمانگر امیدوار باشد که به کودک برای ایجاد یک آگاهی صادقانه از احساساتش کمک کند، در این صورت کوشش خواهد کرد که با حساسیت به بیانات احساس کودک پاسخ دهد و این کار از طریق انعکاس احساسات بیان شده، به سادگی پذیرفتن آنچه که کودک می گوید یا انجام می هد، صورت می گیرد؛ به  این طریق که به کودک گوش می دهد تا به آن اندازه که او را قادر می‌سازد مستقیما به چارچوب مرجع خود وارد شود.

کاربرد روش آدلر در بازی کودکان

به عقیده آدلر، از طریق بازی اطلاعاتی به دست می آید که نه تنها به وضع کنونی کودک بلکه به آینده او نیز مربوط می‌شود.

در زندگی یک کودک پدیده مهمی وجود دارد که به وضوح فرآیند آماده سازی او را برای آینده نشان می‌دهد؛ و آن پدیده بازی است.روش برخورد کودک با بازی، انتخاب او و اهمیتی که بدان قائل است، همه مشخص کننده نگرش او و رابطه‌اش با محیط و چگونگی وابستگی او با هم نوعانش می‌باشد.

براساس فرضیه آدلر، ویژگی‌های رفتار کودک در بازی او کاملا مشخص است. بسیاری از «حدسیات» (فرضیات) از طریق مشاهده کودک در بازی می‌تواند تایید شود. به عنوان مثال کودکی که درجست وجوی قدرت است، در بازی، نقش رهبر، رئیس، فرمانده یک ارتش بزرگ و یا نقش یک مدیر مدرسه را بازی می‌کند.

یک کودک انتقام جو ممکن است عروسک‌های خود را بزند و یا اسباب بازی‌های خود را بشکند، درحالی که کودک گوشه گیر یا شکست خورده ممکن است کمتر خود را درگیر بازی کند ویا به تنهایی بازی نماید.کودک به شدت مایوس وشکست خورده ممکن است برای ملحق شدن به بازی به علت ترس  یا هرتجربه  ناموفق دیگر حتی ریسک هم نکند.

رفتار بیانگر

آدلر معتقد بود که شیوه تفکر و رفتار کودک، همچنین ادراکات  شخصیتی او، باعث می‌شود که علاقه‌اش به شغل آینده‌اش مشخص گردد.بر این اساس، علاقه  وافر به بازی با سربازهای اسباب بازی ممکن است مقدمه‌ی باشد برای یک زندگی ارتشی، یا پیش درآمدی باشد برای موفقیت در اداره یک فروشگاه بزرگ.

اطلاعاتی که از مشاهده کودک در هنگام بازی به دست می‌آید، می‌تواند در راهنمایی و هدایت مجدد او در سنین اولیه مورد استفاده قرار گیرد. یکی از فرضیه‌های اصلی آدلر وحدت وجودی فرد است.

هرفردی به وسیله یک « تم( موضوع) مرکزی هدایت می‌شود. این تم مرکزی یا شیوه زندگی، در شخصیت جلوه‌گر می‌شود بنابراین ما می‌توانیم رفتار کلامی و غیرکلامی را مشاهده و بدان وسیله  شیوه  زندگی  کودک را کشف نماییم.بازی کودک می‌تواند برای آشکار سازی و هدایت مجدد اهداف انحرافی و همچنین نشان دادن میزان رشد و علاقه اجتماعی او مورد استفاده قرارگیرد.

آدلر اظهار می دارد:

« به طور کلی بازی یک نوع حرفه است و باید به همین صورت آن را تلقی نمد. بنابراین مزاحمت  برای کودک در خلال بازی یک موضوع کم اهمیت نیست. بازی هرگز نباید به عنوان روشی برای وقت کشی تلقی گردد.»

 

خانواده توانمند به خانواده‌های کودکان با نیازهای ویژه چه کمکی می‌کند؟

ما در خانواده توانمند تلاش می‌کنیم تا کودکان با نیازهای ویژه به همراه خانواده‌شان از کلیه خدمات آموزشی، درمانی، مهارتی و محصولات (لوازم توانبخشی، اسباب‌بازی، کتاب، صنایع دستی و…) متناسب با نیازهای خود بدون هرگونه محدودیت  زمانی و مکانی از خدمات گفته شده بهره‌مند شوند.

جهت استفاده یا مشاوره گرفتن از خدمات خانواده توانمند باید چکار کنیم؟

۱. در قسمت ورود /ثبت‌نام خدمات گیرنده ثبت‌نام کنید.

۲.خدمات یا محصول مورد نظر خود را جست‌وجو و یا در صورت تمایل رزو کنید.

۳. از طریق شماره تلفن ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ مشاوره و آگاهی لازم را دریافت کنید.

چگونه می‌توان محصولات و خدمات خود را در  سایت خانواده  توانمند معرفی کنیم؟

جهت ثبت خدمات و محصولات خود در سایت‌؛ شما عزیزان می‌توانید فرم همکاری را پر کنید تا تیم خانواده توانمند در اسرع وقت جهت هماهنگی لازم با شما تماس بگیرند.