نقش گفتار درمانگر در اختلال گفتار و زبان

میدونم شما پدر و مادرهای عزیز وقتی برای اولین بار متوجه میشد که فرزندتون نیازمند گفتار درمانگر یا کاردرمانی دارد چقدر ناراحت و نگران میشید. خیلی از مادرهای که با تیم خانواده توانمند تماس می‌گیرند همیشه این دغدغه رو دارند که من اصلا نمیدونم گفتاردرمانی چی هست؟ و کار گفتار درمانی چیست؟ به خصوص برای خانواده‌های که زمینه ارثی برای داشتن کودکان با نیازهای ویژه خیلی کم و حتی شاید بگم صفر درصد بوده.

خیلی از شماها در مناطق و مکان‌های دور از استان  یا شهرستان زندگی می‌کنید و براتون سخته که رفت و آمد کنید و شاید هم هزینه‌ی برای آن نداشته باشید.بابت همینه که ما بارها  به مادرها میگیم که امکان برقراری گفتار درمانی آنلاین با گفتار درمانگر برای شما وجود داره. فقط کافیه با ما تماس بگیرید و با گرفتن مشاوره و راهنمایی رایگان بهترین گفتار درمانگر رو برای بچه خودتون انتخاب کنید.

شاید باورتون هم نشه! هستند خانواده‌های که به خاطر ترس از حرف‌های افراد فامیلشون هیچ اقدامی برای گرفتن خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی برای کودک با نیاز ویژه خودشون نمی‌کنند و در بعضی مواقع به علت همین ترس‌ها کودک خودشون رو خیلی دیر به کلینک های توانبخشی و گفتار درمانی می‌برند.

میخوام بگم در هر شرایطی که هستید باید اولین کاری که انجام میدید حفظ خونسردی خودتون هست. باید یاد بگیرید و بگیریم که  شرایط بچه‌های شما برای زندگی کردن با  زندگی سایر بچه‌ها متفاوت‌تر است. پس این دلیلی نمی‌شود که ما به خاطر ترس از حرف و حدیث‌های مردم شرایط زندگی کردن بهتر رو از اونا بگیریم.

 شاید حتی اگه شما به موقع اقدام کنید بتونید کودک خودتون رو درمان کنید. پس خواهشی که دارم اینه که حتما آگاهی خودتون رو با خواندن مقاله‌ها و دیدن فیلم های آموزشی و.. که خداروشکر در سایت خانواده توانمند این اتفاق داره میفته را بالا ببرید. و با هم تلاش کنیم که شرایط مستقل شدن این کودکان رو به گونه‌ی گسترش بدیم که حتی بعد از ما هم بتونن زندگی کنند و خواسته‌های خودشون رو برآورده کنند.

احتمالا می‌پرسید چطور؟ مگه میشه؟ نیازی به گفتن من نیست کافیه یک تحقیق و جستجو تو اینترنت داشته باشید و یا حتی از خانواده‌های که کودکان با نیاز ویژه دارند بپرسید که چگونه تونستد بر مشکلات فائق بیاند و بچه‌های خودشون را با بردن پیش یک گفتاردرمانگر خوب بهبود ببخشند  و حتی در برخی مواقع درمان کنند.

شما می‌توانید برای مشاوره رایگان و گرفتن خدمات گفتاردرمانی و کاردرمانی از سایت خانواده توانمند با شماره ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ تماس بگیرید.

گفتار درمانگر کیست؟

نقش ارتباطی زبان همواره به عنوان نقش اصلی آن مورد تاکید است و از زبان به عنوان وسیله‌ای که ما را در جهت شناخت جهان یاری می رساند، یاد می‌شود.

فرآیندهای ذهنی کودک بر اثر تعامل با محیط و در نتیجه کسب تجارب دیگران که به کمک زبان میسر می‌گردد، شکل می‌گیرند و در این حالت است که اهمیت زبان و آموزش صحیح آن که، کودک را در جهت شناخت محیط خود و سازگاری با آن یاری می‌دهد، روشن می‌سازد.

تظاهر بیرونی از زبان همان گفتار است و ما معمولا با دو شکل از گفتار بیرونی بسط یافته سر و کار داریم :
  • زبان گفتاری
  • زبان نوشتاری

صدمه به هر جنبه از گفتار انسان که می توان آن را سه مقوله:

  1. تولید صداهای گفتاری
  2. روانی گفتار
  3. صوت

مطرح نمود، باعث ایجاد اختلالاتی در گفتار می شود.

هم چنین اختلال در توانایی مهارت خواندن نیز که جنبه ای از توانایی های زبان انسان است می تواند در تمام ابعاد تحصیلی و اجتماعی فرد اثر گذار باشد.

کودکی که لکنت دارد، به واسطه اضطراب ، ترس و سرخودگی ناشی از لکنت معمولا در هنگام مواجه با سوالی در کلاس، به طرق مختلف از پاسخ دادن طفره می‌رود و در صورتی که در بسیاری از مواقع، پاسخ سوال‌ها را می‌داند و یا در بازی کودکان شرکت نمی‌نماید و به مرور به انزوا کشیده می‌شود و چه بسا همین عوامل روحی- عاطفی بر فرآیند آموزش وی تاثیر منفی  به جای می‌گذارد.

عده‌ای از مردم از صوت خود به طور مطلوب استفاده نمی‌نمایند و همین امر باعث ایجاد اختلال صوت می‌شود و در نتیجه  صدای فرد با گرفتگی رو به رو می‌شود.

شما می‌توانید برای مشاوره رایگان و گرفتن خدمات گفتاردرمانی و کاردرمانی از سایت خانواده توانمند با شماره ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ تماس بگیرید.

توضیحاتی درباره تشخیص اختلالات و عوامل موثر در گفتار

حال اگر تشخیص این اختلال و عوامل موثر در شکل گیری آن هر چه سریع‌تر انجام گردد، می‌توان از پیامدهای ناگوار آن (دائمی شدن اختلال ، جراحی‌ها متعدد و غیره) جلوگیری کرد.

شناخت هرچه سریع‌تر بلع معیوب از مشکلات دندانی فرد جلوگیری کرده و می‌توان از هزینه‌های گزاف برای ارتودنسی کودک  جلوگیری به عمل آورد و یا مانع ایجاد اختلالات گفتاری در کودکان شد.

مثلا اختلال در شدید صدا و در تولید صداهای گفتاری بر کیفیت برقراری ارتباط دانش آموز با دیگران تاثیر منفی می‌گذارد و به مرور پی آمد و عوارض ناشی از این اختلال در روابط فرد با محیط و یا حتی در نحوه تحصیل وی آشکار می‌گردد.

 

گفتار درمانگر

 

تشخیص اختلالات و عوامل موثر در گفتار

مثلا در هنگام نوشتن دیکته کودک همان گونه که تلفظ می‌نماید، کلمه مورد نظر را می‌نویسد و از آنجا که پس خوران صدای کودک به سیستم شنیداری وی همراه با غلط‌های مختلفی می‌تواند باشد، لذا کودک استنباط می‌نماید که واژه مورد نظر،  باید به همان صورت (غلط) نوشته شود.

مشکل کودک فقط به همین جا ختم نمی‌گردد بلکه حتی گروهی از کودکان که با اختلالات تولیدی با منشاء واج شناختی مبتلا هستند.به دلیل آن که در درک واج‌ها نیز ممکن است با اختلال روبه رو باشند در مهارت‌های نوشتن و حتی تولید کلمات چند سیلابی با مشکل  روبه رو می‌شوند که متاسفانه این گروه از کودکان بسیار دیر شناخته شده و با از دست دادن زمان چه از لحاظ درمانی و یا از لحاظ آموزشی، بازخوردهای منفی زیادی به آن‌ها وارد می‌شود.

بیشتر بخوانید: گفتار درمانی بزرگسالان

اختلال در خواندن

اختلال در خواندن به تنهایی نیز باعث ایجاد تاثیرات منفی در تمام ابعاد، تحصیلی، اجتماعی، آموزشی دانش آموز شده و به دنبال آن کودک در نوشتن با مشکل روبه رو می‌شود.این گروه از کودکان معمولا از هوش طبیعی برخوردارند و فقط در یک جنبه اختلال دارند و همین امر منجر به بروز کندی و ضعف در مهارت نوشتن می شود، حتی عده ای از معلمان این کودکان را کم توان ذهنی در نظر می گیرند.

درحالی که اگر این اختلال به موقع تشخیص داده شود، با ارائه راهکارهای درمانی توسط گفتار درمانگر می‌توان از انحراف مسیر تحصیلی یک دانش آموز جلوگیری به عمل آورد.

خانواده توانمند به خانواده‌های کودکان با نیازهای ویژه چه کمکی می‌کند؟

ما در خانواده توانمند تلاش می‌کنیم تا کودکان با نیازهای ویژه به همراه خانواده‌شان از کلیه خدمات آموزشی، درمانی، مهارتی و محصولات (لوازم توانبخشی، اسباب‌بازی، کتاب، صنایع دستی و…) متناسب با نیازهای خود بدون هرگونه محدودیت  زمانی و مکانی از خدمات گفته شده بهره‌مند شوند.

 

جهت استفاده یا مشاوره گرفتن از خدمات خانواده توانمند باید چکار کنیم؟

۱. در قسمت ورود /ثبت‌نام خدمات گیرنده ثبت‌نام کنید.

۲.خدمات یا محصول مورد نظر خود را جست‌وجو و یا در صورت تمایل رزو کنید.

۳. از طریق شماره تلفن ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ مشاوره و آگاهی لازم را دریافت کنید.

   

چگونه می‌توان محصولات و خدمات خود را در  سایت خانواده  توانمند معرفی کنیم؟

جهت ثبت خدمات و محصولات خود در سایت‌؛ شما عزیزان می‌توانید فرم همکاری را پر کنید تا تیم خانواده توانمند در اسرع وقت جهت هماهنگی لازم با شما تماس بگیرند.