در این مقاله خانواده توانمند قصد دارد به نیازهای خانواده کودکان استثنایی بپردازد پس به شما عزیزان توصیه می‌کنم این مقاله را تا آخر مطالعه بفرمایید.در اینکه همه کودکان افرادی استثنایی هستند شکی نیست. هیچ کودکی عینا شبیه کودک دیگر نیست و هر کودک خصوصیات منحصر به فرد خود را داراست.

اگرچه این وضع تنها در کودکان صدق نمی کند ولی عده ای از کودکان به اندازه ای با کودکان دیگر فرق دارند که باید توجه مخصوص به آنها مبذول داشت.این انحراف به طور کلی در تمام خصوصیات جسمانی، عاطفی، عقلانی و اجتماعی آنان دیده می شود که باعث اشکال و مانع بزرگ در سازگاری آنها با محیط اجتماع می گردد به همین منظور به این دسته از افراد اجتماع استثنایی می گویند.

از آنجا که این کودکان در جامعه حضور دارند باید زمینه ای مناسب برای ورود آنها به جامعه آماده شود چرا که بیشتر افراد جامعه به آنان به چشم یک سربار یا حتی فردی که نمی تواند کوچکترین نیازش را رفع کند، می نگرند.

 

خانواده کودکان با نیاز های ویژه

خانواده‌ای که در انتظار تولد نوزادی است، برای سرنوشت آینده او دنیایی آرزو دارد هر یک از اعضای خانواده پس از تولد کودک به میزان علاقه و امیدی که نسبت به او دارد، عواطف و احساس خود را نشان می دهد.

اگر کودک نتواند همانند کودکان دیگر، نسبت به اعمال صداها و رفتار دیگران که با احساس و عواطف توام است عکس العمل نشان دهد، پدر و مادر و احتمالا دیگر اعضای خانواده تعجب خواهند کرد و به تدریج تفاوت کودک خود با دیگر کودکان می‌شوند و تاسف می‌خورند.

این امر نگرانی و سردرگمی  عمیق اعضای خانواده را فراهم می‌کند. پرسش‌های کنکاشگر خویشاوندان و اطرافیان نگرانی اولیاء را افزایش می دهد و نگرانی آنها را نسبت به آبنده کودک، دو چندان می‌کند.

به دلیل عدم این آگاهی بسیاری از پدران ومادران در مواجهه با فرزند معلول خود را می بازند و از لحاظ روحی صدمات جبران ناپذیری بر آنان وارد می شود. یاممکن است کودک را طرد کنند یا  او را متمایز از سایر فرزندان  خود قرار دهند و به او بسیار محبت ورزند.

اکثر این گروه والدین به نحوی دچار حالاتی چون افسردگی، نامیدی، آرزوی مرگ فرزند، ترس، ناکامی، حسادت، طرد شدگی، خجالت، اقدام به خود کشی، ندانم کاری ، انکار و اضطراب و غیره می باشند.

اثرات این چنین تعارضات و کشمکش های عاطفی گاه موجب برخوردهای نابخردانه هم چون تشنجات شدید خانوادگی، فرار، متارکه و اقدام به قتل گردیده و عواقبی را موجب می‌شوند که بر روی ارگان سازنده‌ای چون خانواده و سایر کودکانی که در آن زیست نموده و رشد می‌یابند اثرات زیان باری وارد می نماید.

بدیهی است که در چنین وضعیتی اولین اقدام مورد لزوم ، مساعدت فکری و عاطفی به خانواده است.

 

نیازهای خانواده کودکان استثنایی

 

کودکان استثنایی و خانواده‌های آنان

پذیرش و کنار آمدن با واقعیت، کمک به فرزند معلول برای کسب استقلال و کفایت شخصی و اجتماعی، وحدت خانوادگی و استمرار روند عادی در زندگی اعضای خانواده با استفاده از راهنمای‌ها و مشاوره و تشکیل کلاس‌های آموزشی در این زمینه؛  نظام آموزش و پرورش ما بسیار اهمیت دارد و می تواند پلی باشد که با بهترین خدمات به این خانواده ها از بار سنگینی که بر دوش دارند بکاهند.

والدین باید بدانند که چه رفتاری با کودک استثنایی خود در جهت تعلیم و تربیت او داشته باشند و چگونه با کودک استثنایی خود ارتباط صحیح و موثر و مفید برقرار نمایند و در یاری به کودک نیز در پذیرش مسئولیت‌های فردی و اجتماعی و نحوه برقراری با دیگر برادران و خواهران عادی او چه روش های را باید اتخاذ نمایند تا سازگاری و روابط هرچه مفید و موثر سازنده بین کودک استثنایی و تمامی اعضای خانواده برقرار گردد.

بیشتر بخوانید: اثر بخشی شن بازی بر مهارت اجتماعی کودکان

نیازهای خانواده کودکان استثنایی عبارتند:

  • امکانات آموزشی
  • خدمات مشاوره ای

زیرا تربیت کودک معلول در چهارچوب روش های تربیتی معمول نیست و پس آنها نیاز به راهنمایی دارند و کودک استثنایی به رابطه استثنایی با خانواده خود نیاز دارد. این والدین هستند که در نهایت برنامه مشخص شده را انجام می دهند.

خانواده توانمند به خانواده‌های کودکان با نیازهای ویژه چه کمکی می‌کند؟

ما در خانواده توانمند تلاش می‌کنیم تا کودکان با نیازهای ویژه به همراه خانواده‌شان از کلیه خدمات آموزشی، درمانی، مهارتی و محصولات (لوازم توانبخشی، اسباب‌بازی، کتاب، صنایع دستی و…) متناسب با نیازهای خود بدون هرگونه محدودیت  زمانی و مکانی از خدمات گفته شده بهره‌مند شوند.

جهت استفاده یا مشاوره گرفتن از خدمات خانواده توانمند باید چکار کنیم؟

۱. در قسمت ورود /ثبت‌نام خدمات گیرنده ثبت‌نام کنید.

۲.خدمات یا محصول مورد نظر خود را جست‌وجو و یا در صورت تمایل رزو کنید.

۳. از طریق شماره تلفن ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ مشاوره و آگاهی لازم را دریافت کنید.

   

چگونه می‌توان محصولات و خدمات خود را در  سایت خانواده  توانمند معرفی کنیم؟

جهت ثبت خدمات و محصولات خود در سایت‌؛ شما عزیزان می‌توانید فرم همکاری را پر کنید تا تیم خانواده توانمند در اسرع وقت جهت هماهنگی لازم با شما تماس بگیرند.