توضیحاتی درباره توانبخشی خانواده محور

 معلولیت همزاد با پیدایش انسان‌ها است. مروری بر تاریخچه معلولیت نشان می‌دهد که در هر دوره از تاریخ، در هر فرهنگ و تمدنی که در هر طبقه اجتماعی، افرادی وجود داشته‌اند که از نظر  فعالیت‌های اجتماعی و کنش‌های ذهنی پایین‌تر از حد طبیعی عمل کرده‌اند.شمار زیادی از بیماری‌های مزمن وجود دارد که ممکن است کودکان با این بیماری‌ها متولد شوند. بیماری‌های مزمن بر کودکان  اثر منفی می‌گذارد و زندگی آنها و اعضای خانواده‌شان را محدود می‌کند.

کودک و خانواده باید در تمام عمر با یک شرایط ویژه زندگی کنند.صرف نظر از ماهیت و علت معلولیت، اثر روان شناختی داشتن یک کودک معلول، بسیار برجسته است.بی تردید خانواده چنین کودکانی، شوک، ناامیدی، افسردگی، استرس، احساس بی‌عدالتی، نگون بختی و غیره را تجربه  می‌کنند.

 

توانبخشی خانواده محور

 

مشکلات خانواده‌های دارای فرزندان کم توان ذهنی

امروزه خانواده‌های بسیاری، از داشتن فرزند کم توان ذهنی  به سبب مسائلی مانند هزینه‌های اقتصادی سنگین مثل هزینه جلسات گفتار درمانی و کار درمانی، اجبار در پذیرفتن، محدودیت در روابط اجتماعی، تحمل دلسوزی دیگران، بروز ناسازگاری‌های رفتاری در سایر فرزندان، دشواری در تصمیم گیری برای بچه‌دار شدن مجدد و فشارهایی که به خانواده وارد می‌شود؛ رنج می‌برند.

حضور این کودکان به سلامت و تعادل خانواده آسیب می‌رساند و خطر عملکرد نادرست والدین و خانواده را افزایش می‌دهد. فشارها و استرس‌های ناشی از وجود کودک کم توان مانع از آن می‌شود که خانواده بتواند کارکردهای متعارف خود را به نحو مطلوب داشتنه باشد.شیوع کم توانی ذهنی در حوزه آسیب شناسی روانی – اجتماعی خانواده ، همواره از مسائل قابل توجه و بحث انگیز بوده است زیرا تولد کودک کم توان ذهنی در خانواده، موجب آشفتگی و افزایش سطح استرس در والدین می شود.

افزایش استرس، می‌تواند منجر به بروز پیامدهای روانشناختی نامطلوب و کاهش شرایط عمومی بهداشت روانی افراد گردیده و به رضایت زناشویی صدمه برساند. رضایت زناشویی والدین در حفظ تعادل زندگی و جو عاطفی  خانواده نقش حیاتی دارد.

خانواده یکی نظام اجتماعی است!

خانواده یکی نظام اجتماعی است که اختلال در هر یک از اجزا و اعضای آن، کل نظام را مختل می‌کند و این نظام مختل شده، به نوبه خود اختلالات مربوط به اعضا را تشدید و مشکلات جدیدی را ایجاد می نماید.با این نگرش ، معلولیت یکی از فرزندان بر تمام خانواد و کارکردهای مختلف آن و یکایک اعضا ، تاثیر غالبا منفی باقی می گذارد.

این تاثیرات بر خلاف معلولیتی که عارض شده است، اجتناب ناپذیر نیستند و یا لااقل به میزان زیادی قابل جبران و تخفیف می‌باشند.اما جبران و یا کاهش این اثرات، مستلزم داشتن شناخت علمی از آنهاست. تجربیات تمام دنیا نشان می‌دهد در بسیاری از موارد  توانمند سازی والدین کودکان استثنایی بهترین راهکار برای رشد این افراد است. چرا که خانواده مناسب‌ترین محل برای رشد و پرورش کودکان کم توان ذهنی است.لذا تطابق خانواده با کودک معلول و پذیرش او امری حیاتی برای حفظ بهداشت روانی خانواده و کمک به رشد و پرورش کودک معلول است.

 

توانبخشی خانواده محور

 

مسایل خانواده‌های کودکان کم توان ذهنی

امروزه یکی از موضوع‌های مهم در حیطه  کودکان کم توان ذهنی، پرداختن به مسائل خانواده‌های این افراد است.نهاد خانواده به عنوان سنگ بنای سازنده جامعه و پردازنده سرنوشت افراد آن است و بدین لحاظ توجه به ساختار و جایگاه ارزشی خانواده و نظام اجتماعی و مطالعه آن یک ضرورت حتمی است.

با نظر به اینکه بسیازی از تصمیم گیری‌ها در مورد سلامتی و بهداشت در واحد خانواده گرفته می‌شود؛ تدابیر موثر پرستاری باید برمبنای بررسی‌های دقیق از خانواده صورت گیرد. تجاربی که در برخی کشورها به دست آمده حاکی از کارایی و ثمربخشی افزون‌تر خدمات بهداشتی بر پایه خانواده محوری است.بازنگری و سوق دادن حرکت‌های بهداشتی به سوی خانواده محوری می‌تواند گره‌گشای دشواری‌های بهداشتی باقی مانده بوده و همواره سازنده راه تعالی و ارتقاء سطح تندرستی جامعه می‌باشد.

تعریف توانبخشی

توانبخشی، مجموعه تدابیر و اقدامات پیگیر و هماهنگ از خدمات پزشکی، پیراپزشکی، اقتصادی، اجتماعی و حرفه ای است که به قصد درمان و بهبود و هم چنین ارتقاء سطح کارایی تا بالاترین حد ممکن، به منظور دستیابی به یک زندگی مستقل در جامعه عرضه می‌گردد.

توانبخشی خانواده محور چیست ؟

توانبخشی و مراقبت خانواده محور که پس از جنگ جهانی دوم، پیشرفت چشمگیری داشته است روشی برای مراقبت  از کودک و خانواده است. برنامه مراقبتی، حول کل خانواده و نه فقط کودک، برنامه‌ریزی شده است و تک تک اعضای خانواده، به عنوان مددجو در نظر گرفته می شوند.

برنامه توانبخشی خانواده محور شامل  آموزش مهارت های ارتباطی، حل مسئله ، کنترل استرس و کنترل هیجانات می‌باشد.براساس اینکه کودک و خانواده برهم موثر می باشند؛ امروزه مراقبت خانواده محور به عنوان ضرورتی در پرستاری کودکان شناخته شده است.

 

توانبخشی خانواده محور

 

ضرورت توانبخشی خانواده محور

خانواده به عنوان محیط زندگی اصلی و مهم افراد و خاستگاه تعاملات اعضای این جامعه کوچک است.به هم خوردن تعادل سیستم خانواده به علت بیماری یکی از اعضا، تاثیر مهمی بر همه افراد آن می‌گذارد فشار روان شناختی خانواده ناشی از بیماری و مشکلات بیمار، از فاکتورهای مهم تاثیرگذار بر عملکرد خانواده محسوب می‌شود.

هرچه خانواده علمکرد و انسجام بهتری داشته باشد اثرات زیانبار بیماری مزمن در هر یک از اعضای خانواده کمتر است و نیروی این سیستم برای حمایت و مراقبت از بیمار بیشتر خواهد بود.براساس یکی از مهم‌ترین اصول تئوری سیستم‌ها، زمانی که تغییری در یکی از بخش‌های یک سیستم رخ می‌دهد، در بخش‌های مرتبط دیگر نیز تغییراتی رخ می دهد.

برهمین اساس، شرایط مزمن، نه تنها بر کودک اثر می گذارد، بلکه برتمام اعضای خانواده هم اثرگذار است.این مطلب بیانگر اهمیت این مسئله است که افراد حرفه‌ای پزشکی که با کودک با نیازهای ویژه در ارتباط‌اند؛ باید کل خانواده را به عنوان یک سیستم درگیر، در نظر بگیرند و مداخلات خود را برای کل این سیستم مد نظر قرار دهند.

نتیجه توانبخشی خانواده محور

تحقیقات نشان می‌دهد اجرای برنامه توابنخشی خانواده محور موجب افزایش میزان عملکرد خانواده‌های دارای کودکان با نیازهای ویژه می‌شود و باعث بهبود کیفیت افراد با نیازهای ویژه می گردد.

خانواده توانمند به خانواده‌های کودکان با نیازهای ویژه چه کمکی می‌کند؟

ما در خانواده توانمند تلاش می‌کنیم تا کودکان با نیازهای ویژه به همراه خانواده‌شان از کلیه خدمات آموزشی، درمانی، مهارتی و محصولات (لوازم توانبخشی، اسباب‌بازی، کتاب، صنایع دستی و…) متناسب با نیازهای خود بدون هرگونه محدودیت  زمانی و مکانی از خدمات گفته شده بهره‌مند شوند.

جهت استفاده یا مشاوره گرفتن از خدمات خانواده توانمند باید چکار کنیم؟

۱. در قسمت ورود /ثبت‌نام خدمات گیرنده ثبت‌نام کنید.

۲.خدمات یا محصول مورد نظر خود را جست‌وجو و یا در صورت تمایل رزو کنید.

۳. از طریق شماره تلفن ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ مشاوره و آگاهی لازم را دریافت کنید.   

چگونه می‌توان محصولات و خدمات خود را در  سایت خانواده  توانمند معرفی کنیم؟

جهت ثبت خدمات و محصولات خود در سایت‌؛ شما عزیزان می‌توانید فرم همکاری را پر کنید تا تیم خانواده توانمند در اسرع وقت جهت هماهنگی لازم با شما تماس بگیرند.