ما در عصری زندگی می‌کنیم که آموزش و توانبخشی مجازی کم‌کم و با گذشت زمان وارد زندگی خانواده‌های با کودکان نیازهای ویژه شده است.  دنیای مجازی به مرور وارد تمام ارکان زندگی بشر شده؛ و روز به روز کاربرد و اثرات مثبت ناشی از آن بیشتر و بیشتر می‌شود.با افزایش روز افزون استفاده از فناروی اطلاعات و ارتباطات، تحولی عظیم در تمام حوزه‌ها ایجاد شده است.

رویکردهای سنتی یادگیری با ظهور آموزش‌های مجازی یا آنلاین دستخوش تغییرات اساسی شده است و با گسترش این دنیای  الکترونیکی، آموزش از راه دور موقعیتی برای آموزش کسانی  که نمی‌توانند به صورت حضوری آموزش ببینند، فراهم کرده است.می‌توان گفت قدرت آموزش‌های مجازی در این است که  یادگیری برای کودکان را آسان کرده و همینطور سرعت آن را افزایش داده است.

پیشرفت ابزارها و دنیای دیجیتال به نحوی شده است که محدودیت‌های مکانی و زمانی برای همیشه بی‌معنا است. به عنوان مثال فردی که به دنبال گفتار درمانی آنلاین یا کار درمانی آنلاین است تنها با داشتن یک وسیله الکترونیکی مثل لپ تاپ یا موبایل میتواند فارغ از محدویت مکانی و زمانی با گفتاردرمانگر و کاردرمانگر خود در ارتباط باشد.

 

جهت گرفتن مشاوره رایگان خدمات کاردرمانی، گفتاردرمانی و توانبخشی با شماره 09054146911 تماس بگیرید.

فواید آموزش و توانبخشی مجازی

بدین ترتیب، آموزش مبتنی بر تکنولوژی، علاوه  بر آن که  ابزار موثری برای انتشار دانش در گروه‌های مختلف است، در درمان اختلالات مختلف کاربرد دارد.می‌توان گفت توانبخشی مجازی یکی از گزینه‌های برتر در راستای ارائه آموزش‌های جدید با صرفه جویی در هزینه، قابلیت استفاده مجدد، انعطاف پذیری و پاسخگویی به نیازها، جذابیت و کاربرد فناوری چند رسانه‌ای در یادگیری و کیفیت بالای آموزشی است که به عنوان نظام مکمل آموزش سنتی در نظر گرفته می‌شود.

در واقع آموزش مجازی چند رسانه‌ای شامل کاربرد چند مولفه  از جمله صوت، متن و رسانه‌های تصویری در قالب فیلم  و عکس است و به عنوان یک روش فعال و نوین آموزشی با قابلیت‌های همچون به کار گیری چند حس در فرآیند آموزش، درگیر ساختن یادگیرنده، منعطف ساختن محیط یادگیری و توجه به کودکان با نیازهای ویژه مطرح شده است و در کلینیک‌ها  قابل اجرا است.

 

آموزش و توانبخشی مجازی

 

موانع آموزش و توانبخشي مجازی

البته در دنیای مجازی مشکلاتی از جمله پایین بودن کیفیت اتصال و سرعت اینترنت برای مراجعین وجود دارد.با وجود این مشکلات، از آنجا که تکنولوژِی در حال رشد و پیشرفت است و محیط  آموزشی مجازی بدون محدودیت زمانی و مکانی نقش به سزایی را در یادگیری ایفا می کند و فرصت مناسبی را برای یادگیرندگان فراهم می‌آورند؛ بنابراین اثرات آموزش مجازی را نمی‌توان نادیده گرفت.

ضرورت آموزش و توانبخشی مجازی

ضرورت آموزش و توانبخشی مجازی کودکان با نیازهای ویژه عبارتست از :

پراکندگی افراد با نیازهای ویژه مختلف در سراسر کشور، دسترسی نداشتن بسیاری از آنان به مراکز تخصصی آموزشی و توانبخشی در شهر محل اقامت، ضرورت مداخلات در پایین‌ترین سن، طولانی بودن مدت  زمان توانبخشی، افزایش استفاده از مشاوره و روان درمانی به صورت مجازی و دسترسی بیشتر افراد به دنیای مجازی با استفاده از تلفن هوشمند باعث شده آموزش و توانبخشي مجازی اهمیت و ضروت بیشتری پیدا کند.

عوامل موثر در آموزش و توانبخشي مجازی

  • عوامل حقوقی ( رضایت آگاهانه مراجعین،  محرمانگی اطلاعات)
  • عوامل فرهنگی ( آگاهی، نگرش و تمایل افراد جامعه نسبت به این فناوری)
  • عوامل زمینه ای( منابع  و زیر ساخت )
  • عوامل پایداری ( هزینه‌ها و تامین مالی)

از فاکتورهای هستند که به عنوان موانع پیاده‌سازی برنامه‌های مجازی در سراسر کشور محسوب می‌شوند؛ اما با افزایش امکانات، تجهیزات و آگاهی مراجعان نسبت به این فناوری، تقویت زیر ساخت‌ها مانند اینترنت پرسرعت، ابزارها و سخت  افزارهای کامپیوتری، نرم افزارهای به روز، سیستم‌های برقراری ارتباط تصویری از راه دور و ایجاد بودجه کافی برای راه اندازی آن می‌توان باعث پیاده سازی آموزش و توانبخشي مجازی (Virtual training and rehabilitation) در سراسر کشور شد.

 

خانواده توانمند به خانواده‌های کودکان با نیازهای ویژه چه کمکی می‌کند؟

ما در خانواده توانمند تلاش می‌کنیم تا کودکان با نیازهای ویژه به همراه خانواده‌شان از کلیه خدمات آموزشی، درمانی، مهارتی و محصولات (لوازم توانبخشی، اسباب‌بازی، کتاب، صنایع دستی و…) متناسب با نیازهای خود بدون هرگونه محدودیت  زمانی و مکانی از خدمات گفته شده بهره‌مند شوند.

جهت استفاده یا مشاوره گرفتن از خدمات خانواده توانمند باید چکار کنیم؟

۱. در قسمت ورود /ثبت‌نام خدمات گیرنده ثبت‌نام کنید.

۲.خدمات یا محصول مورد نظر خود را جست‌وجو و یا در صورت تمایل رزو کنید.

۳. از طریق شماره تلفن ۰۹۰۵۴۱۴۶۹۱۱ مشاوره و آگاهی لازم را دریافت کنید.

چگونه می‌توان محصولات و خدمات خود را در  سایت خانواده  توانمند معرفی کنیم؟

جهت ثبت خدمات و محصولات خود در سایت‌؛ شما عزیزان می‌توانید فرم همکاری را پر کنید تا تیم خانواده توانمند در اسرع وقت جهت هماهنگی لازم با شما تماس بگیرند.